iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Středa, 22. května'19, svátek má Emil.

Císařská třída v Trnovanech u Dělnického domu

Císařská třída v Trnovanech u Dělnického domu 11.3 11 08:02 Snímek na dnešní Masarykově, tehdy ovšem Císařské třídě v Trnovanech, byl pořízen kolem roku 1900. Na přelomu 19. a 20. století ještě Trnovany představovaly samostatnou obec, ve které stálo 670 domů a žilo 12 466 obyvatel.

V místech, kde se dříve rozprostírala louka táhnoucí se odtud až k někdejšímu trnovanskému parku, si často hrávaly děti a nezřídka se tu pásl i dobytek. V mnohem pozdější době se právě zde rozšířila silniční komunikace o jednosměrný úsek pro autobusy a trolejbusy a pak vlevo odtud vyrostla budova dnešní Okresní policie. Od roku 1895 tudy kromě koňských povozů začaly projíždět rovněž první tramvaje, které do těchto míst potom patřily po dobu více než šedesáti let. Dávno už zmizela také dlouhá řada patníků při okraji vozovky.

Co se domů týče, některé z nich se sice zachovaly dodnes v takřka původním nebo částečně zrekonstruovaném stavu, avšak několik jich muselo v poslední čtvrtině 20. století ustoupit z důvodů budování nové křižovatky a vozovky směrem do Nákladní ulice. Později zmizel rovněž dvouposchoďový dům hned vedle Dělnického domu, k němuž byl pozemek přičleněn z důvodů rozrůstající se firmy Foto Star Teplice. Na snímku spatříme Dělnický dům zcela vlevo. Po dlouhou dobu patříval k nejvyšším budovám starých Trnovan. Na jeho místě stávala už v 16. století vyhlášená hospoda. Začátkem 20. století se tady nacházel hostinec Rittenburg, pojmenovaný po majiteli, který zde provozoval pohostinskou živnost na počátku 19. století. Současný vzhled získala budova v roce 1887. Po rekonstrukci v devadesátých letech 20. století sloužil opravený dům řadu let firmě Foto Star, která jej připojila ke své nové budově za ním.

(Př)

Zpravodajství Teplicka z iTeplice.cz nyní naleznete i na Facebooku . Staňte se našimi fanoušky a buďte každý den v obraze o tom, co se na Teplicku děje. Více informací a přihlášení zde.

Diskuze k článku

Pro zadávání příspěvku se musíte přihlásit Uživ. jméno:

Heslo:

Vytvořit účet
Přihlásit na tomto počítači trvale
anketa_nadpis
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?
Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
53
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
42
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
350
Celkem odpovídalo: 425

soutez_nadpis
Soutěž

Soutěž o vstupenky na Baník

Jak dopadl listopadový zápas s Baníkem?


a.) Prohrou 0:1
b.) Remízou 0:0
c.) Výhrou 2:1

(Zatim odpovídalo 36 návštěvníků..)

© Copyright 1998 – 2019 Agentura IS | Reklama | Kontakt | Redakce | Webmaster | Powered by Rosette Design | Tipy: Chorvatsko - Ubytování v Chorvatsku | Krušné hory a Krušnohorci, Ubytování Orlické Hory

logo_rosettedesign