iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Pondělí, 20. května'19, svátek má Zbyšek.

CÍSAŘSKÁ VELIČENSTVA V TEPLICÍCH

CÍSAŘSKÁ VELIČENSTVA V TEPLICÍCH 11.4 08 10:48 Za válek o dědictví habsburské (1741 - 1748, 1756 - 1763) a za války o bavorské dědictví (1778 - 1779) utrpěly Teplice škody způsobené přechodem vojsk i kontribucemi. V těchto letech také přijíždělo do lázní vždy málo civilních hostů, přičemž většinou zde na léčení pobývali vojáci. Proto v roce 1759 císařovna Marie Terezie a pruský král Bedřich Vilém II. Uzavřeli dohodu o ochraně lázní. Díky tomu se pak mohli i v Teplicích léčit vojáci obou válčících stran.

Císařovna Marie Terezie Teplicemi též projížděla a do povědomí se zapsala historkou, která se stala na její cestě do bohosudovského poutního kostela a kláštera v obci Sobědruhy. Právě tady se totiž splašili koně jejího
veličenstva, kočí spadl z kozlíku a neovládané spřežení s kočárem ohrožující samotnou císařovnu dokázal zastavit
teprve až jeden ze zdejších odvážných Židů. Císařovna sice Židy v lásce příliš neměla, avšak z vděčnosti za její záchranu splnila přání starších židovské obce - mít na zdejší synagoze věž s dřevěnýma hodinami. Snad měl pohnutý zážitek na císařovnu i takový vliv, že dalšími dvorními dekrety byly odstraněny i nejhorší diskriminační opatření vůči Židům, kterým se tak zpřístupnil větší okruh zaměstnání, takže se mohli zabývat vědou i uměním.


Ve druhé polovině 18. století se na dobrém zvuku teplických lázní podílely též návštěvy mnoha slavných osobností. K nim patřili i budoucí císařové, synové Marie Terezie - Josef II. a Leopold II. Na Zámeckém náměstí u morového sloupu stával až do roku 1904 velmi starý rohový dům Morava, ve kterém 10. října 1764 Josef II. přenocoval. Tuto
epizodu pak připomínal též někdejší název nově postavené budovy na tomtéž místě – Josefův dvůr. Kromě toho stával před teplickou radnicí v letech 1913 až 1920 pomník rakouského císaře Josefa II., jehož autorem byl profesor Umělecko-průmyslové školy Franz Metzner.

V dobách napoleonských válek měli svůj hlavní válečný stan v Teplicích tři panovníci protinapoleonské koalice - ruský car Alexandr, pruský král Bedřich Vilém III. a rakouský císař František I. Volba Teplic tehdy nebyla náhodná a souvisela s proslulostí a oblibou zdejších lázní i s vyhrocením válečných událostí pod Krušnými horami. Rakouský císař František I. byl ubytován s velkoknížetem Konstantinem v zámecké budově, zatímco ruský car v protějším domě U zlatého kříže a pruský král zase v rohovém domě Morava.

Do lázeňských Teplic pak též několikrát zavítal další rakouský císař František Josef I. Byl zde už v roce 1847 ještě jako sedmnáctiletý arcivévoda s dalšími členy dvora a koupal se též v Městských lázních. Roku 1849 se už jako mladý císař v Teplicích setkal s německým císařem Vilémem Pruským, se kterým se tu pak sešel ještě několikrát. Kromě roků 1856 a 1860 též v roce 1878, kdy se německý císař ubytoval v Panském domě, aby si zde léčil své zranění po atentátu.

Teplice v roce 1911 navštívil též poslední rakouský císař Karel I., který vládl monarchii po smrti císaře Františka Josefa I. za první světové války v letech 1916 až 1918. Tehdy však ještě nebyl císařem, ale arcivévodou a zúčastnil se slavnostního otevření nové budovy Kamenných lázní v Šanově, která byla tehdy pojmenovaná jako lázně císařovny Alžběty. O dva roky později - v květnu 1913, se následník habsburského trůnu ubytoval na tehdejším Tržním náměstí v hotelu Stará radnice, kde bydlel do června 1913 při svém léčebném pobytu s chotí Zitou.

Jak je patrné, tak i ty nejvyšší korunované hlavy si v Teplicích doslova podávali dveře, čímž prestiž města i lázní dosahovala svých vrcholových hodnot. (Při uvedení historických skutečností autor vycházel z podkladů Regionálního muzea v Teplicích a ze zpracovaných textů Jitky Budínské.)

PAVEL KOVÁŘ

Diskuze k článku

Pro zadávání příspěvku se musíte přihlásit Uživ. jméno:

Heslo:

Vytvořit účet
Přihlásit na tomto počítači trvale
anketa_nadpis
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?
Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
53
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
42
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
350
Celkem odpovídalo: 425

soutez_nadpis
Soutěž

Soutěž o vstupenky na Baník

Jak dopadl listopadový zápas s Baníkem?


a.) Prohrou 0:1
b.) Remízou 0:0
c.) Výhrou 2:1

(Zatim odpovídalo 36 návštěvníků..)

© Copyright 1998 – 2019 Agentura IS | Reklama | Kontakt | Redakce | Webmaster | Powered by Rosette Design | Tipy: Chorvatsko - Ubytování v Chorvatsku | Krušné hory a Krušnohorci, Ubytování Orlické Hory

logo_rosettedesign