iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Pondělí, 20. května'19, svátek má Zbyšek.

Czermackova továrna na hasičské stříkačky

Czermackova továrna na hasičské stříkačky 24.5 13 09:20 V roce 1868 vznikla v Teplicích firma, jejíž přesný překlad z němčiny do češtiny zněl "Císařská a královská privilegovaná továrna na hasičské stříkačky, pumpy a stroje. První krušnohorská mechanizovaná továrna na hadice, továrna na zdravotní nářadí a sanitní vozy Reginalda Czermacka v Teplicích a ve Vídni."

Reginald Czermack patřil k čelným pravověrným členům dobrovolných hasičů v Teplicích. Pocházel sice z Prahy, kde vystudoval gymnázium a obchodní akademii, přičemž jedno z obchodních jednání jej roku 1867 přivedlo do Teplic, kde založil svůj obchod s požární technikou americké firmy Douglas. V roce 1868 vstoupil do řad dobrovolných hasičů, mezi nimiž získal vedoucí postavení, které jej pak přivedlo až do říšského rakousko-uherského svazu. Později si otevřel vlastní dílnu, kterou brzy rozšířil ve velký podnik, jehož jméno bylo brzy známé v celé tehdejší monarchii.

Reginald Czermack zpočátku vyráběl stříkačky v zadním traktu jednoho z domů na Nádražní třídě, ale v roce 1879 si postavil továrnu na severním okraji Teplic v někdejší Hasičské ulici, kde svoji výrobu později ještě rozšířil o mnoho dalších artiklů, k nimž patřilo též zdravotní nářadí a sanitní vozy. R. Czermack patřil mezi přední teplické občany a zasloužil se rovněž o vznik muzea. Za první světové války vkládal své prostředky do různých válečných úpisů, což jej značně finančně oslabilo. Czermack, který toho pro dobrovolné hasiče mnoho udělal, prožil svá poslední léta ve svém domku v Krupce, kde také roku 1927 značně zchudlý zemřel. Jeho proslulá továrna v blízkosti bývalého fotbalového hřiště už dávno neexistuje.

Pavel Kovář

Zpravodajství Teplicka z iTeplice.cz nyní naleznete i na Facebooku. Staňte se našimi fanoušky a buďte každý den v obraze o tom, co se na Teplicku děje. Více informací a přihlášení zde.

Diskuze k článku

Pro zadávání příspěvku se musíte přihlásit Uživ. jméno:

Heslo:

Vytvořit účet
Přihlásit na tomto počítači trvale
anketa_nadpis
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?
Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
53
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
42
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
350
Celkem odpovídalo: 425

soutez_nadpis
Soutěž

Soutěž o vstupenky na Baník

Jak dopadl listopadový zápas s Baníkem?


a.) Prohrou 0:1
b.) Remízou 0:0
c.) Výhrou 2:1

(Zatim odpovídalo 36 návštěvníků..)

© Copyright 1998 – 2019 Agentura IS | Reklama | Kontakt | Redakce | Webmaster | Powered by Rosette Design | Tipy: Chorvatsko - Ubytování v Chorvatsku | Krušné hory a Krušnohorci, Ubytování Orlické Hory

logo_rosettedesign