iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Středa, 22. května'19, svátek má Emil.

Dávná historie Řetenic

Dávná historie Řetenic 19.5 17 09:53 Poprvé se jméno Řetenic objevuje v psané zprávě, kdy Víšek a jeho synové Bojslav a Vojtěch z Řetenic v roce 1281 byli svědky, když abatyše Alžběta teplického kláštera prodávala cisterciákům vesnice Hrob a Verneřice.

Dá se tedy předpokládat, že Řetenice jsou ještě mnohem starší, než je první psaný záznam. Nakonec i podle prastaré pověsti se sídlo zemana, či rytíře Kolostuje, jehož prasátka údajně objevila teplické léčivé prameny, mělo nacházet právě v Řetenicích. Jedná se tedy o dávno obydlenou lokalitu v blízkosti léčivých pramenů.

Ve středověku vesnice patřila zčásti k teplickému panství, zčásti dalším držitelům. Z Teplic vedla přes Řetenice do Mikulova stará obchodní cesta,takže se obec nacházela v centru zájmu projíždějících. K tomuto účelu tady rovněž sloužil zájezdní hostinec s dlouholetými tradicemi. V 16. a 17. století přešlo toto místo pod teplické dominium.

Přestože původní Řetenice patřily k zemědělským obcím tak jako většina ostatních, zároveň se jednalo rovněž o průmyslovou lokalitu. Pálilo se tu vápno a cihly pro vlastní potřebu i na prodej a v 18. století se začalo na zdejších pozemcích i s těžbou uhlí. Další rozvoj původně zemědělské vsi předurčilo otevření nových dolů, lomů, železnice a výrobních podniků, které se zakládaly buď přímo v místě nebo také v okolních obcích.

V roce 1833 vykazovaly Řetenice 21 domů se 112 obyvateli, ale na konci 19. století zde stávalo už 92 domů s 1 600 lidmi. Neustále se rozšiřující obec měla také od roku 1867 železniční spojení s okolím prostřednictvím Ústecko-teplické dráhy.

Řetenice byly původně nazývány Vřetenice a později také Setenice od německého názvu Settenz. Za druhé světové války od roku 1942 do roku 1945 se staly součástí Teplic, potom byly samostatné a od roku 1954 patřily opět k Teplicím. V letech 1954 až 1963 došlo opět k osamostatnění ,až se definitivně roku 1963 spojily natrvalo s Teplicemi.

Na litografii Řetenic z počátku 20. století spatříme celkové pohledy na Řetenice i s okolními polnostmi a přilehlým lesem, dále hotel U císaře rakouského, který stával při dnešní Staré Duchcovské ulici, na jehož místě dnes najdete dlouhý panelový dům. Další z kreseb pak dokládá sklářské tradice pohledem na Möhligovu sklárnu v dolní části Řetenic.

P. Kovář

Diskuze k článku

Pro zadávání příspěvku se musíte přihlásit Uživ. jméno:

Heslo:

Vytvořit účet
Přihlásit na tomto počítači trvale
anketa_nadpis
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?
Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
53
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
42
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
350
Celkem odpovídalo: 425

soutez_nadpis
Soutěž

Soutěž o vstupenky na Baník

Jak dopadl listopadový zápas s Baníkem?


a.) Prohrou 0:1
b.) Remízou 0:0
c.) Výhrou 2:1

(Zatim odpovídalo 36 návštěvníků..)

© Copyright 1998 – 2019 Agentura IS | Reklama | Kontakt | Redakce | Webmaster | Powered by Rosette Design | Tipy: Chorvatsko - Ubytování v Chorvatsku | Krušné hory a Krušnohorci, Ubytování Orlické Hory

logo_rosettedesign