iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Pondělí, 20. května'19, svátek má Zbyšek.

Dávná tiskárna a vydavatelství

Dávná tiskárna a vydavatelství 26.10 12 08:36 Na naši redakci se obrátila paní Renata Henychová s dotazem, zda měly Teplice v minulosti vlastní tiskárnu? Vycházíme tímto paní R. Henychové vstříc a trochu zalistujeme v historii starých teplických tiskáren a vydavatelství. Původní tiskárna s redakcí novin, která měla své dlouholeté tradice, se nacházela od roku 1861 v zadním traktu hotelu Korunní princ Rudolf, pozdějším hotelu Dittrich a ještě pozdějším hotelu Thermia. Jednalo se především o noviny Teplitz-Schönauer Anzeiger, v českém překladu Teplicko-šanovský oznamovatel, jejichž zakladatelem se stal knihkupec August Copek. Tiskárnu i redakci převzal roku 1875 nový majitel Clemens Weigend, který roku 1895 vše přesunul do svého nového domu na někdejším Školním, dnes Benešově náměstí.

Jednalo se o dům na jižní straně náměstí, který jeho majitel příznačně nazval podle vynálezce knihtisku Guttenbergův dvůr. Rodinní nástupci C. Weigenda vlastnili tiskárnu i vydavatelství novin až do konce druhé světové války. Od prvních čtyřstránkových čísel, vycházejících původně pouze jednou až dvakrát týdně, se v průběhu let stal deník velkého formátu s nedělními i svátečními přílohami. Právě tyto noviny zachytily mnohé dobové dění a pro Teplice a jejich okolí se staly zásobárnou mnoha historických informací. V někdejší tiskárně a redakci se později nacházela prodejna zahraničního obchodu Tuzex, před níž stávaly dlouhé fronty lidí. V posledních letech se tady dalo nakupovat různé zlevněné zboží.

Pavel Kovář


Zpravodajství Teplicka z iTeplice.cz nyní naleznete i na Facebooku. Staňte se našimi fanoušky a buďte každý den v obraze o tom, co se na Teplicku děje. Více informací a přihlášení zde.

Diskuze k článku

Pro zadávání příspěvku se musíte přihlásit Uživ. jméno:

Heslo:

Vytvořit účet
Přihlásit na tomto počítači trvale
anketa_nadpis
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?
Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
53
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
42
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
350
Celkem odpovídalo: 425

soutez_nadpis
Soutěž

Soutěž o vstupenky na Baník

Jak dopadl listopadový zápas s Baníkem?


a.) Prohrou 0:1
b.) Remízou 0:0
c.) Výhrou 2:1

(Zatim odpovídalo 36 návštěvníků..)

© Copyright 1998 – 2019 Agentura IS | Reklama | Kontakt | Redakce | Webmaster | Powered by Rosette Design | Tipy: Chorvatsko - Ubytování v Chorvatsku | Krušné hory a Krušnohorci, Ubytování Orlické Hory

logo_rosettedesign