iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Středa, 22. května'19, svátek má Emil.

Dávná údržba komunikací v lázeňském městě

Dávná údržba komunikací v lázeňském městě 14.12 12 09:41 O teplických lázních a zdejší historii, o významných osobnostech, které město navštěvovaly, o divadelnictví i tradici koncertů, právě tak jako o pozoruhodné architektuře či celkovém životě Teplic toho bylo napsáno už mnoho. Snad se zapomnělo jenom na jednu věc. Aby vyhlášené město, o kterém se hovořilo jako o "Malé Paříži", patřilo ke skutečně reprezentativním ve všech směrech, muselo se mu zároveň dostávat velké péče ve formě nekonečných úprav, údržby a úklidu zdejších vozovek, chodníků i parkových cest.

O to vše se tehdy svědomitě starali majitelé přilehlých objektů, ale zároveň také radnice. Na to městský rozpočet nikdy nezapomínal, takže město zaměstnávalo řadu metařů i dalších pomocných pracovníků. Dlouhou dobu patřila košťata s vozíky metařů k jedinečným úklidovým četám ve městě. Je třeba konstatovat, že čištění městských ulic probíhalo tradičně perfektně a příkladně. Pro nečistoty a nepořádek zkrátka nebylo v Teplicích místo a s takovýmto dojmem odtud obvykle odjížděli všichni hosté. Vedení města i lázní si na tom mnoho zakládalo¨a tepličtí metaři plnili vždy pečlivě své povinnosti. Během roku tak uklízeli smetí a v zimě zase shrabávali a metli sníh.

Devatenácté století s sebou přinášelo mnoho vynálezů, ale ulice se dlouho uklízely stále jen ručně. Jeden z vůbec prvních zametacích strojů v monarchii navrhl ve Vídni inženýr Josef Strauss, mimochodem syn slavného hudebníka Johanna Strausse a bratr ještě slavnějšího skladatele valčíků a operet Johanna Strausse syna. Metaři ve Vídni však pohrozili stávkou, neboť zavedením strojního zametání by většina z nich přišla o práci.

Údržba ulic nejen ve Vídni, ale i v Teplicích se tak ještě nějaký čas stále prováděla ručně za pomoci košťat a nejrůznějších vozíků, ve kterých se odvážely nečistoty, přivážel posypový materiál, ale na nichž též spočívaly např. hadice na kropení ulic, chodníků i zelených ploch. Proorávání sněhu pluhy za pomoci koní nebo strojní čištění pak přišlo v Teplicích na řadu až v průběhu 20. století. Málo se už dnes ví, že o údržbu se též starala někdejší teplická malodráha, pozdější Dopravní podnik města Teplic. Alespoň tedy v místech, kudy vedly koleje a jezdily tramvaje. Na Benešově náměstí k tomuto účelu sloužil kdysi menší pavilónek s potřebnými úklidovými prostředky i posypovým materiálem.

Jinak jste ovšem na tramvajových kolejích mohli spatřit i různá speciální vozidla. Ke kuriózním patřil třeba vlečný kropící vůz. V dobách po druhé světové válce už po Teplicích jezdily různé úklidové automobily na zametání, na stříkání vozovek apod. Slogany na vozidlech se postupem doby měnily, například v šedesátých letech 20. století se na čistících mechanismech objevovaly nápisy: "Naše snaha - Teplice krásné a čisté."

V sedmdesátých a osmdesátých letech se o údržbu větší části komunikací a chodníků staraly Technické služby města Teplic, přičemž čistotu ostatních chodníků pak zajišťovali majitelé a správci přilehlých objektů.

To už povinnost čištění vyplývala ze silničního zákona. Z tehdejších dobových zpráv se dozvídáme, že údržba metru čtverečního asfaltované vozovky přišla na padesát až šedesát korun. Pokud se však využila progresivní metoda suyraly - silis, stál metr čtvereční údržby pouze deset korun. V zimním období se zase jednalo především o úklid sněhu a posyp. V technických službách se v takovýto čas rozběhla činnost posypového štábu, takže do ulic vyjížděly různé výkonné mechanismy, mezi nimi též posypové vozy a rozmetadla se solí. Pokud vrstva volně napadeného sněhu překročila 10 cm, přišly na řadu stranové pluhy. Nahromaděný sníh pak nakladače přemístily na nákladní auta, která jej převážela na skládku do Modlan.

Pavel Kovář

Zpravodajství Teplicka z iTeplice.cz nyní naleznete i na Facebooku. Staňte se našimi fanoušky a buďte každý den v obraze o tom, co se na Teplicku děje. Více informací a přihlášení zde.

Diskuze k článku

Pro zadávání příspěvku se musíte přihlásit Uživ. jméno:

Heslo:

Vytvořit účet
Přihlásit na tomto počítači trvale
anketa_nadpis
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?
Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
53
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
42
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
350
Celkem odpovídalo: 425

soutez_nadpis
Soutěž

Soutěž o vstupenky na Baník

Jak dopadl listopadový zápas s Baníkem?


a.) Prohrou 0:1
b.) Remízou 0:0
c.) Výhrou 2:1

(Zatim odpovídalo 36 návštěvníků..)

© Copyright 1998 – 2019 Agentura IS | Reklama | Kontakt | Redakce | Webmaster | Powered by Rosette Design | Tipy: Chorvatsko - Ubytování v Chorvatsku | Krušné hory a Krušnohorci, Ubytování Orlické Hory

logo_rosettedesign