iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Středa, 22. května'19, svátek má Emil.

Dávný pohled na Šanov z Královské výšiny

Dávný pohled na Šanov z Královské výšiny 15.4 10 11:21 Jedním z prvních teplických fotografů, který zvěčnil na svých snímcích někdejší tvář Teplic i přilehlého Šanova, byl F. Fridrich. Tomu se podařilo zachytit někdejší ulice i parky již v době šedesátých a sedmdesátých let 19. století. Jeho dílem zůstává i dávný pohled na Šanov, který vyfotografoval kolem roku 1870 z někdejší Královské výšiny, dnešní Letné.

Přímo dole pod kopcem tehdy stál zadní trakt hotelu Neptun ( největší stavba v popředí), jehož budova zanikla za více než sto let po zhotovení tohoto snímku. Ulice vlevo od hotelu Neptun se nazývala Písečná, v níž stála též řada domků. Písečnou ulicí se došlo vlevo do ulice Mlýnské a vpravo do ulice Pražské. Hned mírně vpravo za hotelem Neptun stával dům Severní hvězda s fotografickým ateliérem na terase zadního přístavku. Dozadu za ním vede ulice U Hadích lázní a přes park vlevo naleznete ulici U Kamenných lázní. Ve všech domech na snímcích se tehdy pronajímaly pokoje lázeňským hostům. Zcela v pozadí vpravo spatříme novogotický kostel sv. Alžběty, jehož výstavba začala v roce 1862, ale dokončení se protáhlo až do roku 1877. Za ním se tehdy ještě v nezastavěných pozemcích nacházela pole, kudy vedla pěšina k někdejšímu claryovskému pivovaru v Trnovanech.

Dominantu celého okolí představuje skalní výšina Mont de Ligne s osmibokým pavilónem z roku 1831. Nacházela se v něm tehdy oblíbená vyhlídková výletní restaurace, kterou zdejší Němci nazývali Pepferbüchsel - tedy Pepřenka. Čeští obyvatelé jí ovšem říkali Mandolína. Tato stavbička zanikla roku 1894, kdy ji nahradila vznosná eklektická stavba německého gymnázia, v níž je dnes umístěna Obchodní akademie.

PAVEL KOVÁŘ

Diskuze k článku

Pro zadávání příspěvku se musíte přihlásit Uživ. jméno:

Heslo:

Vytvořit účet
Přihlásit na tomto počítači trvale
anketa_nadpis
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?
Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
53
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
42
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
350
Celkem odpovídalo: 425

soutez_nadpis
Soutěž

Soutěž o vstupenky na Baník

Jak dopadl listopadový zápas s Baníkem?


a.) Prohrou 0:1
b.) Remízou 0:0
c.) Výhrou 2:1

(Zatim odpovídalo 36 návštěvníků..)

© Copyright 1998 – 2019 Agentura IS | Reklama | Kontakt | Redakce | Webmaster | Powered by Rosette Design | Tipy: Chorvatsko - Ubytování v Chorvatsku | Krušné hory a Krušnohorci, Ubytování Orlické Hory

logo_rosettedesign