iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Pondělí, 20. května'19, svátek má Zbyšek.

Demonstrace na Tržním nám. roku 1905

Demonstrace na Tržním nám. roku 1905 2.2 12 11:43 Když začala 28. listopadu roku 1905 v císařské Vídni zasedat říšská rada, konaly se v mnoha místech demonstrace za všeobecné, rovné a přímé volební právo. Nejinak tomu bylo rovněž v Teplicích, kde se dokonce hovořilo o tom, že tak velkou a početnou demonstraci město ještě nikdy dříve nezažilo. Davy na Tržním náměstí tehdy čítaly 35 až 40 tisíc lidí. Zúčastnili se jí muži i ženy stojící těsně vedle sebe a takto zaplnili celou plochu náměstí. Moře lidí se tehdy vlnilo od jednoho konce k ruhému a nad nimi se zvedaly hlavy a korouhve.

Je třeba dodat, že vše probíhalo důstojně a bez nejmenších výtržností. Hlavním řečníkem se tehdy stal Josef Seliger, přední činitel německé sociálně demokratické strany, po němž pak pronesl též český projev Jaroslav Aster, redaktor novin "Severočeský dělník".

Jak to při demonstraci v Teplicích vypadalo nám přibližuje dobový snímek. Jeden z řečníků stojí na podstavci před radnicí, kde došlo roku 1913 k odhalení pomníku císaře Josefa II. a v období první republiky potom k pomníku slavného hudebního skladatele W. A. mozarta. Ze snímku je patrná tehdejší uzavřená podoba severozápadní strany Tržního náměstí. Tři z objektů, kderé v pozadí vidíme, dnes již dávno nestojí. Jedná se o dům připojený k radnici nazývaný "Tři pomeranče", dále o dům s restaurací "Kotva" a též o sousední budovu, v níž se mnohem později po druhé světové válce nacházelo sídlo lesní správy.

Pavel Kovář

Zpravodajství Teplicka z iTeplice.cz nyní naleznete i na Facebooku. Staňte se našimi fanoušky a buďte každý den v obraze o tom, co se na Teplicku děje. Více informací a přihlášení zde.

Diskuze k článku

Pro zadávání příspěvku se musíte přihlásit Uživ. jméno:

Heslo:

Vytvořit účet
Přihlásit na tomto počítači trvale
anketa_nadpis
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?
Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
53
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
42
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
350
Celkem odpovídalo: 425

soutez_nadpis
Soutěž

Soutěž o vstupenky na Baník

Jak dopadl listopadový zápas s Baníkem?


a.) Prohrou 0:1
b.) Remízou 0:0
c.) Výhrou 2:1

(Zatim odpovídalo 36 návštěvníků..)

© Copyright 1998 – 2019 Agentura IS | Reklama | Kontakt | Redakce | Webmaster | Powered by Rosette Design | Tipy: Chorvatsko - Ubytování v Chorvatsku | Krušné hory a Krušnohorci, Ubytování Orlické Hory

logo_rosettedesign