iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Středa, 22. května'19, svátek má Emil.

Dlouhá ulice kolem 20. století

Dlouhá ulice kolem 20. století 23.10 15 08:50 Dlouhá ulice dlouho tvořila centrum původního uzavřeného celku Teplic. Oproti jiným tehdejším kratším ulicím byla skutečně dlouhá, a proto také získala své pojmenování. Směrem od Duchcova a Bíliny se do ní vjíždělo Bílinskou, nebo-li Zámeckou branou nedaleko zámku. Dlouhá ulice také spojovala dvě hlavní teplická náměstí - Zámecké s Tržním, dnes náměstím Svobody. Největší slávu zažila Dlouhá ulice v 19. století, kdy se tady ubytoval a rovněž procházel slavný německý skladatel Ludvig van Beethoven. Důležitý význam získala ulice i v dalším průběhu 19. století, kdy nabízela množství hotelů, restaurací, vináren, barů, obchodů a nejrůznějších služeb, za kterými přijížděli zájemci až z dalekých míst.

Koncem 19. století začaly Dlouhou ulicí projíždět elektrické úzkoruzchodné tramvaje. Zpočátku končily u Zámeckého náměstí, ale později byly prodlouženy k nádraží Teplice, Zámecká zahrada a od roku 1913 až do Řetenic. Ulice tedy byla zatížena i dopravně, ale v dalších desetiletích po druhé světové válce postupně její význam slábl. Tramvaje tady dojezdily v roce 1956, kdy v těchto místech vznikaly scény do filmu Dědeček automobil. V šedesátých a částečně i v sedmdesátých letech ještě částečně ulice sloužila, ale to už se připravovala likvidace staré zástavby, která skončila na konci sedmdesátých let 20. století. Náš snímek pochází z úplného konce 20. století. Vpravo vidíme jeden z posledních rohových domů, který ušel zkáze. Mimochodem právě v něm, kde vpravo odbočovala Papírová ulice, se nacházela první samostatná teplická lékárna U Černého orla. Kousek pod ním vlevo odbočovala kdysi ulice U Masných krámů, kde skutečně kdysi stávaly řeznické krámy a od konce 19. století též známá kavárna Centrál. V pozadí vlevo vidíme ještě někdejší obchodní dům Prior, který byl před několika lety zbourán a jehož místo zaujal zcela nový obchodní komplex Galerie. Ještě více v pozadí vpravo stojí dlouho rozestavěný a nikdy nedostavěný areál, který byl nakonec zbořen a jehož místo dnes zaujímá obchodní centrum Fontána. Zkrátka a dobře, Teplice během 15ti let v této části opět poněkud změnily svoji tvář.

Pavel Kovář

Diskuze k článku

Pro zadávání příspěvku se musíte přihlásit Uživ. jméno:

Heslo:

Vytvořit účet
Přihlásit na tomto počítači trvale
anketa_nadpis
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?
Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
53
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
42
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
350
Celkem odpovídalo: 425

soutez_nadpis
Soutěž

Soutěž o vstupenky na Baník

Jak dopadl listopadový zápas s Baníkem?


a.) Prohrou 0:1
b.) Remízou 0:0
c.) Výhrou 2:1

(Zatim odpovídalo 36 návštěvníků..)

© Copyright 1998 – 2019 Agentura IS | Reklama | Kontakt | Redakce | Webmaster | Powered by Rosette Design | Tipy: Chorvatsko - Ubytování v Chorvatsku | Krušné hory a Krušnohorci, Ubytování Orlické Hory

logo_rosettedesign