iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Pondělí, 20. května'19, svátek má Zbyšek.

Dlouhá ulice krátce před zbouráním

Dlouhá ulice krátce před zbouráním 16.8 13 08:06 Celá Dlouhá ulice tvořila v původním opevněném celku centrum města. Právě odtud procházela už od středověku stará cesta do Bíliny přes někdejší Bílinskou, nebo-li Zámeckou bránu. Také po odstranění městských hradeb, kdy se začalo utvářet nové a mnohem modernější město, tvořila Dlouhá ulice důležitou součást centrálních Teplic.

Zejména ve čtyřicátých letech 19. století tady začala narůstat domovní výstavba, která nahradila dřívější staré a nižší domy. V Dlouhé ulici potom stávalo celkem 42 domů, ve kterých se soustředilo množství obchodů, služeb i dalších zařízení, nezbytných pro důležitý chod a život lázeňského města. Patřily sem též četné zájezdní hostince, vinárny, hotely, různé nálevny, lékárna i pošta. Dlouhá ulice tak patřila k velmi rušnému centru města, kde se to hemžilo lidmi, projíždějícími kočáry, fiakry, drožkami, poštovními korbami a od roku 1896 tudy začaly též projíždět vozy elektrické úzkorozchodné tramvaje.

Dlohá ulice tak úspěšně žila až do šedesátých let 20. století, kdy padlo rozhodnutí o úplné likvidaci stárnoucí centrální zástavby. Proto se v Dlouhé ulici později už nic neinvestovalo, nerekonstruovalo ani neopravovalo, takže vše jen chátralo a postupně ztrácelo na významu. Obchodů i služeb ubývalo, mnohé dřívější živé restaurace utichaly a některé z domů osiřely. Potom došlo na postupné vybourávání jednotlivých objektů, takže v kdysi ucelené ulici se začaly objevovat volné proluky. Když v této části města došlo ke zrušení dřívějších tramvají, nahradily je autobusy, ale i tyto linky byly později přesunuty na jiné komunikace.

Snímek Dlouhé ulice pochází z počátku sedmdesátých let 20. století, kdy se již blížila likvidace zástavby. Snímek byl pořízen směrem od někdejší první samostatné teplické lékárny, za níž odbočovala vpravo ulice Papírová a vlevo ulice U masných krámů. Na tomto rohu sloužila až do samotného zbourání kavárna Centrál s věžičkou na vrcholu. Naproti zase nabízela své služby Mototechna a vedle ní dům látek a módy. Dnes už kromě horní části směrem k Zámeckému náměstí nic nepřipomíná větší část kdysi významné teplické ulice.
Pavel Kovář

Zpravodajství Teplicka z iTeplice.cz nyní naleznete i na Facebooku. Staňte se našimi fanoušky a buďte každý den v obraze o tom, co se na Teplicku děje. Více informací a přihlášení zde.

Diskuze k článku

Pro zadávání příspěvku se musíte přihlásit Uživ. jméno:

Heslo:

Vytvořit účet
Přihlásit na tomto počítači trvale
anketa_nadpis
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?
Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
53
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
42
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
350
Celkem odpovídalo: 425

soutez_nadpis
Soutěž

Soutěž o vstupenky na Baník

Jak dopadl listopadový zápas s Baníkem?


a.) Prohrou 0:1
b.) Remízou 0:0
c.) Výhrou 2:1

(Zatim odpovídalo 36 návštěvníků..)

© Copyright 1998 – 2019 Agentura IS | Reklama | Kontakt | Redakce | Webmaster | Powered by Rosette Design | Tipy: Chorvatsko - Ubytování v Chorvatsku | Krušné hory a Krušnohorci, Ubytování Orlické Hory

logo_rosettedesign