iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Středa, 22. května'19, svátek má Emil.

Dlouhá ulice v roce 1973 před likvidací

Dlouhá ulice v roce 1973 před likvidací 21.1 11 07:58 Dlouhou ulicí už od středověku procházela stará cesta od Bíliny přes někdejší Bílinskou bránu a Zámecké náměstí k Tržnímu, dnes náměstí Svobody. Dlouhá ulice však patřila i k hlavní vnitroměstské komunikaci tehdejšího uzavřeného městského celku.

I po velkém požáru Teplic roku 1793 a po odstranění městských hradeb, kdy se začalo s novou výstavbou utvářet tehdy moderní lázeňské město, tvořila Dlouhá ulice důležitou součást centrálních Teplic. Zvláště pak ve čtyřicátých letech 19. století zde narůstala domovní výstavba, která nahradila dřívější staré domy. V Dlouhé ulici stávalo po obou stranách 21 domů, ve kterých se soustředilo množství obchodů a zařízení, důležitých pro chod a život lázeňského města. Proto jste tady mohli narazit na četné zájezdní hostince, vinárny, různé nálevny, na lékárnu a později také na poštu. Dlouhá ulice tak patřila k rušnému centru města, kudy projížděly nejen kočáry, fiakry, drožky a poštovní korby, ale od roku 1896 i elektrická úzkorozchodná tramvaj.

Dlouhá ulice úspěšně žila až do šedesátých let 20. století, kdy padlo rozhodnutí o úplné likvidaci staré zástavby v centru. A tak se v Dlouhé ulici nic neinvestovalo, neopravovalo, vše postupně chátralo a ztrácelo na významu. Obchodů a služeb ubývalo, mnohé restaurace a hotely utichly a některé z domů i osiřely. Rovněž linky MHD byly přesunuty na jiné komunikace.

Snímek Dlouhé ulice z roku 1973 již zachycuje dobu nedlouho před jejím zbouráním. Byl pořízen na někdejší křižovatce ulic Dlouhá, Papírová a U masných krámů. Právě tady vznikly roku 1956 některé záběry při natáčení filmu Dědeček automobil. V roce 1973 ulici navrtal výkop pro potrubí a blížil se i celkový zánik historické části města. Zcela vlevo ještě spatříme rohovou budovu s kavárnou Centrál, kde se v přízemí nacházela restaurace, vinárna a nahoře vyhlášená taneční kavárna, kam chodili s oblibou tančit mnozí Tepličané i lázeňští hosté. Naproti přes ulici sloužila Mototechna a také dům látek a módy. Dnes už nic nepřipomíná tuto část kdysi významné teplické ulice.

(Př)

Dlouhá ulice v roce 1973 před likvidací Na článek reagoval čtenář pan Jiří Škapa, který nám zaslal velmi cennou fotografii dnes již neexistující Dlouhé ulice spolu s komentářem: "Dobrý den, našel jsem v archivu foto části Dlouhé ulice v Teplicích, která dnes již neexistuje. Možná, že do rubriky Staré Teplice by se mohla použít." Nejenom že snímek lze použít, ale rovnou jsme ho zveřejnili a panu Škapovi děkujeme za hodnotný příspěvek.

Diskuze k článku

Pro zadávání příspěvku se musíte přihlásit Uživ. jméno:

Heslo:

Vytvořit účet
Přihlásit na tomto počítači trvale
anketa_nadpis
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?
Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
53
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
42
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
350
Celkem odpovídalo: 425

soutez_nadpis
Soutěž

Soutěž o vstupenky na Baník

Jak dopadl listopadový zápas s Baníkem?


a.) Prohrou 0:1
b.) Remízou 0:0
c.) Výhrou 2:1

(Zatim odpovídalo 36 návštěvníků..)

© Copyright 1998 – 2019 Agentura IS | Reklama | Kontakt | Redakce | Webmaster | Powered by Rosette Design | Tipy: Chorvatsko - Ubytování v Chorvatsku | Krušné hory a Krušnohorci, Ubytování Orlické Hory

logo_rosettedesign