iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Pondělí, 20. května'19, svátek má Zbyšek.

Fronty před Tuzexem na teplickém Benešáku

Fronty před Tuzexem na teplickém Benešáku 26.8 16 09:28 Teplicko-šanovský oznamovatel to byl název německých novin, které v Teplicích vycházely po dlouhá desetiletí. Tuto redakci a tiskárnu založil roku 1861 knihkupec August Coper a od roku 1875 se stal novým majitelem Clemens Weigend. Původně se tento podnik do roku 1895 nacházel v zadním traktu hotelu Korunní princ Rudolf (později Dittrich a Thermia), ale pak přesídlil do nového domu C. Weigenda, který vznikl naproti škole stojící na Benešově náměstí. Tiskárna a redakce novin dostala přiléhavé pojmenování podle vynálezce knihtisku "Guttenbergův dvůr". Rodinní nástupci C. Weigenda pak vydávali Teplický oznamovatel až do konce druhé světové války v květnu 1945.

Náš snímek byl však pořízen až 33 let po druhé světové válce v roce 1978. To zde byl umístěn Tuzex, tehdejší prodejna zahraničního obchodu. V něm platily pouze tuzexové poukázky, s nimiž se nejen v Teplicích hodně kšeftovalo. Pro veksláky, kteří s poukázkami šmelili a vydělávali na obyčejných lidech, to byl tenkrát hotový ráj. I běžní obyčejní lidé pochopitelně toužili získat nějaké zahraniční zboží, a tak nelitovali většího množství peněz naší měny, aby si mohli od překupníků nějaké tuzexové poukázky, kterým se běžně říkalo "bony", zajistit. Potom je však čekalo ještě zdlouhavé čekání ve frontě před Tuzexem. Vzpomínáte?

Pavel Kovář
Autor fotografie: Ing. Petr Beránek

Diskuze k článku

Pro zadávání příspěvku se musíte přihlásit Uživ. jméno:

Heslo:

Vytvořit účet
Přihlásit na tomto počítači trvale
anketa_nadpis
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?
Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
53
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
42
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
350
Celkem odpovídalo: 425

soutez_nadpis
Soutěž

Soutěž o vstupenky na Baník

Jak dopadl listopadový zápas s Baníkem?


a.) Prohrou 0:1
b.) Remízou 0:0
c.) Výhrou 2:1

(Zatim odpovídalo 36 návštěvníků..)

© Copyright 1998 – 2019 Agentura IS | Reklama | Kontakt | Redakce | Webmaster | Powered by Rosette Design | Tipy: Chorvatsko - Ubytování v Chorvatsku | Krušné hory a Krušnohorci, Ubytování Orlické Hory

logo_rosettedesign