iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Pondělí, 20. května'19, svátek má Zbyšek.

Jubileum teplických fotbalových hřišť

Jubileum teplických fotbalových hřišť 18.7 13 10:29 Tradice teplické kopané jsou staré 110 let, neboť sahají až do roku 1903, kdy zde došlo k založení reprezentačního fotbalového družstva. Tehdy se jednalo o fotbalový klub TFK 03, mezi jehož patrony patřili podnikatelé ve městě. Tehdejší nikoliv modro-žlutý, ale modro-bílý tým tvořili kromě hráčů německé národnosti rovněž Češi, Slováci, Rakušané a Maďaři. O tom, že teplický fotbal měl vždy dobré tradice i úspěchy svědčí skutečnost, že před druhou světovou válkou se zdejší sportovci zúčastňovali nejvyšší fotbalové soutěže tehdejší Československé republiky

Původní teplický stadion, na němž se začalo hrát, se nacházel u někdejší drožďárny v místech, kde dnes najdete rozlehlé parkoviště a budovu supermarket Interspar. Stadion sloužil od roku 1903 a plnil svoji úlohu po dobu sedmdesáti let. Přestože tento stadion zažil mnoho špičkových hráčů, četné úspěchy i zklamání, byl znám i svými stísněnými poměry, takže soupeři jezdili do Teplic dost neradi. Ochranný plot obepínal hrací plochu téměř u pomezní čáry, takže diváci se mohli hráčů téměř dotýkat. Zejména potom zázemí stadionu mělo mnoho nedostatků - málo místa, těsné prostory, o pohodlí ani nemluvě. V kabinách museli stát hráči takřka v předklonu, aby se neudeřili o šikmý roh.

Zábor pohraničí a druhá světová válka se staly tragickým předělem v dějinách lidstva, což pochopitelně narušilo i veškerou sportovní činnost. Avšak už v prvních týdnech po osvobození v roce 1945 se zejména zásluhou nových osídlenců zrodil nový klub, který po likvidaci odkladiště, smetiště a poničené válečné techniky, začal hrát na dřívějším stadionu u drožďárny. Zakladatelem prvního poválečného fotbalového klubu SK Teplice-Šanov se stal severočeský novinář Rudolf Cajthaml s dalšími funkcionáři, kteří připravili vhodné podmínky pro teplickou kopanou. Nová fotbalová jedenáctka už ve žluto-modrých barvách lázeňského města pak měla svoji premiéru v červnu 1945, při níž navíc získala hned vítěznou trofej. Na stadionu u drožďárny se pak konala fotbalová utkání až do roku 1973. Poslední zdejší utkání proběhlo 6. května 1973 proti soupeřům pražské Sparty za účasti osmi tisíc diváků.

Již několik let předtím vznikaly plány na stadion nový. Od počátku sedmdesátých let začaly probíhat první zemní práce na vyvýšeném prostoru nad Teplicemi, který si z dob středověku udržel pojmenování Na Stínadlech. Právě tady začala stavba na tehdejší dobu supermoderního stadionu, který neměl v celé republice obdoby. O jeho vznik se zasloužili architekti Jiří Mach s Janem Suchým z Báňských projektů Teplice. Podle jejich představ však tento sportovní areál podařilo zcela dokončit až mnohem později. Architekti museli svádět nejrůznější boje s představiteli Útvaru hlavního architekta v Ústí nad Labem, aby teplický fotbalový stadion nemusel být doplněn atletickým oválem, který tehdy téměř všechny ligové stadiony měly. K velkolepému otevření nového stadionu Na Stínadlech došlo před 40 lety - 9. května 1973, kdy si tepličtí fotbalisté zahráli s bulharským mužstvem Slavia Sofia. Od té doby do dnešních časů prošel stadion různými úpravami i další modernizací, (např. instalací vyhřívaného trávníku), což dříve nemělo obdoby. O vzestup a věhlas FK Teplice i Stínadel se v průběhu posledních let postaral svou spoluúčastí Glaverbel Czech. Dnes patří prvoligový tým Teplic spolu se stadionem ke špičkovým v České republice, takže dobře reprezentuje naši kopanou i na mezinárodní úrovni.

Pavel Kovář

Zpravodajství Teplicka z iTeplice.cz nyní naleznete i na Facebooku. Staňte se našimi fanoušky a buďte každý den v obraze o tom, co se na Teplicku děje. Více informací a přihlášení zde.

Diskuze k článku

Pro zadávání příspěvku se musíte přihlásit Uživ. jméno:

Heslo:

Vytvořit účet
Přihlásit na tomto počítači trvale
anketa_nadpis
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?
Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
53
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
42
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
350
Celkem odpovídalo: 425

soutez_nadpis
Soutěž

Soutěž o vstupenky na Baník

Jak dopadl listopadový zápas s Baníkem?


a.) Prohrou 0:1
b.) Remízou 0:0
c.) Výhrou 2:1

(Zatim odpovídalo 36 návštěvníků..)

© Copyright 1998 – 2019 Agentura IS | Reklama | Kontakt | Redakce | Webmaster | Powered by Rosette Design | Tipy: Chorvatsko - Ubytování v Chorvatsku | Krušné hory a Krušnohorci, Ubytování Orlické Hory

logo_rosettedesign