iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Středa, 22. května'19, svátek má Emil.

Loďky na teplických rybnících

Loďky na teplických rybnících 27.7 12 09:16 Teplice řeku nemají, takže o lodní dopravě mohly vždy jen snít. Na území dnešního města, kam spadá též čtvrť - kdysi samostatné Trnovany, se však nacházelo několik rybníků, které se využívaly nejen k chovu ryb, ke koupání a plavání, ale zároveň také k rekreaci ve formě jízdách na lodičkách.

K tradičním projížďkám teplických šlechticů, lázeňských hostů, ale i další honorace z řad milovníků romantické plavby po vodě sloužil Horní rybník v Zámecké zahradě. Ve starých dobách pořádala knížecí rodina na Horním rybníku večerní vyjížďky na gondolách, na kterých hudebníci hráli Mozartovy i jiné klasicistní melodie. Při okraji rybníku stával později rovněž dřevěný secesní pavilon, který v zimě sloužil bruslařům a přes léto zase jako přístaviště loděk. K jeho zbourání došlo koncem třicátých let 20. století, krátce před druhou světovou válkou. Veslování a projížďky na rybníku se však provozovaly ještě také krátce po roce 1945. Loďkám zde však sloužila i další dřevěná stavba - tzv. malé přístaviště, které přečkalo až do dnešních časů.

Čtyři rybníky se pak rovněž nacházely v někdejších starých Trnovanech a také tyto vodní hladiny občas čeřily loďky. Bylo tomu tak i na Angeru, který nechala trnovanská obec v roce 1922 upravit na koupaliště. Na tomto koupališti pak sloužila oddělená část pro plavání a další právě pro jízdu na loďkách. Lodičky se často objevovaly i na dalším z rybníků, kterému se říkalo Königlteich (Královský rybník). Ten tehdy zasahoval směrem od východu až k dnešní ulici U červeného kostela. V devadesátých letech 19. století se už jednalo o vůbec první trnovanskou plovárnu s restaurací. Po roce 1900 byl však rybník vysušen, přičemž jeho plocha se zčásti zastavěla a částečně přeměnila v park.

Dnes se jedná o prostory Smetanova náměstí. Jeden z dalších rybníků měl své stanoviště za budovami Nového mlýna, nedaleko komunikace Emílie Dvořákové a proto se mu říkalo Mlýnský rybník. Z něho se též brala voda do knížecího pivovaru v Trnovanech ještě dříve, než bylo postaveno potrubí přivádějící čistou pramenitou vodu z hor. Provoz ve mlýně byl zrušen po roce 1886. Po rybníku se dalo jezdit na loďkách ještě před první světovou válkou a právě tak tady sloužila plavecká škola. V těchto prostorách - jak v bývalém Novém mlýně, tak i nad ním, dnes sídlí Veolia Transport Teplice s.r.o. Dávno odtud zmizela plavecká škola i loďky, přičemž rybník se změnil v rybníček skromných rozměrů. V jeho blízkosti dnes spatříte především parkující vozidla MHD, tedy autobusy a trolejbusy.

Pavel Kovář

Zpravodajství Teplicka z iTeplice.cz nyní naleznete i na Facebooku. Staňte se našimi fanoušky a buďte každý den v obraze o tom, co se na Teplicku děje. Více informací a přihlášení zde.

Diskuze k článku

Pro zadávání příspěvku se musíte přihlásit Uživ. jméno:

Heslo:

Vytvořit účet
Přihlásit na tomto počítači trvale
anketa_nadpis
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?
Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
53
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
42
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
350
Celkem odpovídalo: 425

soutez_nadpis
Soutěž

Soutěž o vstupenky na Baník

Jak dopadl listopadový zápas s Baníkem?


a.) Prohrou 0:1
b.) Remízou 0:0
c.) Výhrou 2:1

(Zatim odpovídalo 36 návštěvníků..)

© Copyright 1998 – 2019 Agentura IS | Reklama | Kontakt | Redakce | Webmaster | Powered by Rosette Design | Tipy: Chorvatsko - Ubytování v Chorvatsku | Krušné hory a Krušnohorci, Ubytování Orlické Hory

logo_rosettedesign