iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Pondělí, 20. května'19, svátek má Zbyšek.

Masarykova ulice v Trnovanech u Vlastního krbu

Masarykova ulice v Trnovanech u Vlastního krbu 30.9 11 09:02 Díky vzrůstajícímu počtu průmyslových podniků patřily Trnovany od konce 19. století k dělnickému předměstí Teplic. Zejména od přelomu 19. a 20. století se tady hodně stavělo, takže dřívější nízké venkovské domky vystřídaly ulice se dvou až třípatrovými domy, které dřívější obci dávaly vzhled města.

Snímek zachytil Masarykovu ulici v Trnovanech ve třicátých letech 20. století, která patřila ke stěžejním spojnicím s lázeňskými a průmyslovými Teplicemi. V dávných časech tudy vedla jen obyčejná polní cesta, která směrem do Trnovan neustále klesala. Teprve až postupem času se rozrůstající Teplice i Trnovany spojily v jeden zastavěný celek. Od roku 1895 byla tudy vedena úzkorozchodná pouliční dráha, která ještě více sblížila Trnovany s Teplicemi. Silnice též sloužila jako hlavní spojnice z Teplic přes Trnovany do Bohosudova a Krupky, Chlumce a Ústí nad Labem.

Rozrůstající se Trnovany pocítily ve dvacátých letech 20. století velkou bytovou nouzi, kterou bylo nutné řešit stavbou velkých bytových objektů. Tento úkol byl zadán stavebnímu družstvu Vlastní krb, které při dnešní Masarykově ulici vystavělo rozlehlé domy s malometrážními byty pro své členy. Stavba probíhala v letech 1928 až 1932 a tyto domy stojí a slouží dodnes. Také se zachovalo pojmenování někdejšího stavebního družstva, neboť se zde stále říká U Vlastního krbu.

Při srovnání starého snímku se současností zjistíme, že zástavba vlevo od ulice dnes již neexistuje, zatímco pravá strana se prakticky nezměnila. V rohovém domě zcela vpravo, kde se nacházela jedna z restaurací, dnes naleznete potapěčské centrum.

Pavel Kovář

Zpravodajství Teplicka z iTeplice.cz nyní naleznete i na Facebooku . Staňte se našimi fanoušky a buďte každý den v obraze o tom, co se na Teplicku děje. Více informací a přihlášení zde.

Diskuze k článku

Pro zadávání příspěvku se musíte přihlásit Uživ. jméno:

Heslo:

Vytvořit účet
Přihlásit na tomto počítači trvale
anketa_nadpis
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?
Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
53
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
42
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
350
Celkem odpovídalo: 425

soutez_nadpis
Soutěž

Soutěž o vstupenky na Baník

Jak dopadl listopadový zápas s Baníkem?


a.) Prohrou 0:1
b.) Remízou 0:0
c.) Výhrou 2:1

(Zatim odpovídalo 36 návštěvníků..)

© Copyright 1998 – 2019 Agentura IS | Reklama | Kontakt | Redakce | Webmaster | Powered by Rosette Design | Tipy: Chorvatsko - Ubytování v Chorvatsku | Krušné hory a Krušnohorci, Ubytování Orlické Hory

logo_rosettedesign