iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Pondělí, 20. května'19, svátek má Zbyšek.

NÁRODNÍ DŮM V ALEJNÍ ULICI

NÁRODNÍ DŮM V ALEJNÍ ULICI 18.6 07 11:57 Původně byl dům v Alejní ulici č.p. 50 znám pod názvem „Horskyfeld“,což by v českém jazyce znělo jako „Horského pole.“Jeho majitel František Horský (1801- 1877) se narodil jako syn správce lobkovického panství v Bílině

a měl tak blízký vztah k našemu kraji. Stal se vynikajícím zemědělským odborníkem, který se zasloužil o rozvoj zemědělského školství.Působil jako nájemce lobkovického dvora v Nelahozevsi, v roli ředitele statku v Dolních Beřkovicích i jako majitel panství Kolín, přičemž všude zaváděl do praxe veškeré pokrokové metody.
Téměř dvacet let po smrti Františka Horského za přispění Sokola a dělnického spolku Slavík- Lidumil, zakoupila Horského dům v Alejní ulici roku 1896 Česká beseda. Od té doby se pak stal společenským střediskem českých spolků.Restauraci Národního domu zdobil portrét Františka Stehna, úředníka Duchcovsko-podmokelské dráhy a zasloužilého starosty České besedy spolu s tably členů českých spolků.
Za 12 let právě tady došlo ke střetu nacionalistických Němců s českými menšinami, když v noci na 30. listopadu 1908 táhl dav Němců též do Alejní ulice k Národnímu domu, na který nevybíravě zaútočil a způsobil zde značné materiální škody.Po zdlouhavých soudních jednáních dostala teprve až po první světové válce, v roce 1923, Česká beseda od obce odškodnění ve výši 2 tisíc korun.
V roce 1938 německé úřady po záboru pohraničí Národní dům zabavily a tehdy také došlo ke zničení archívu , knihovny a dalších památek českého spolkového života.Roku 1990 byl tento dům ,kolem něhož odbočovala z Alejní ulice úzká ulička Lužánky,zbourán a tak se ještě rozšířila vedlejší proluka po odstraněných domech o další pozemek.Dnes se těmito místy, kde Národní dům stával, přijíždí z Alejní ulice na parkoviště před nákupní středisko Billa.

Diskuze k článku

Pro zadávání příspěvku se musíte přihlásit Uživ. jméno:

Heslo:

Vytvořit účet
Přihlásit na tomto počítači trvale
anketa_nadpis
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?
Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
53
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
42
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
350
Celkem odpovídalo: 425

soutez_nadpis
Soutěž

Soutěž o vstupenky na Baník

Jak dopadl listopadový zápas s Baníkem?


a.) Prohrou 0:1
b.) Remízou 0:0
c.) Výhrou 2:1

(Zatim odpovídalo 36 návštěvníků..)

© Copyright 1998 – 2019 Agentura IS | Reklama | Kontakt | Redakce | Webmaster | Powered by Rosette Design | Tipy: Chorvatsko - Ubytování v Chorvatsku | Krušné hory a Krušnohorci, Ubytování Orlické Hory

logo_rosettedesign