iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Pondělí, 20. května'19, svátek má Zbyšek.

Ohrožení teplických termálních vod důlní činností roku 1879

Ohrožení teplických termálních vod důlní činností roku 1879 22.2 17 09:20 Dolování hnědého uhlí na Teplicku značně poškodilo vyvěrání termálních léčivých vod v teplických lázních. Krátce po průvalu vod na dole Döllinger u Duchcova přestala v únoru 1879 přitékat termální voda do lázeňských bazénů v Teplicích, čímž pověst teplických lázní značně utrpěla. K záchraně léčivých pramenů byli tehdy do Teplic přizváni přední odborníci na balneologii a lázeňství, kteří ve vážné kritické situaci doporučili vyhloubit šachtu v místě původního přirozeného vývěru pramene Pravřídla a navrhli postup další ochrany pramenů.

Po náročném ražení v porfyrových puklinách nakonec došlo k zachycení termy až v hloubce 79 metrů pod původním místem přelivu. Znovunalezení pramene bylo v Teplicích po předešlém zklamání přivítáno s velkým nadšením. Na snímku z onoho osudového roku 1879, který výrazně poznamenal tradice teplického lázeňství, vidíme povrchové práce při hloubení čerpací šachty v Kostelní ulici před bočním průčelím Městských lázní. Naproti nim stojí někdejší, dnes již neexistující domy přistavěné k děkanskému kostelu svatého Jana Křtitele. Zcela v pozadí se nachází dům Bílý beránek, patřící již k Lázeňskému náměstí, dnes rovněž i s mnoha dalšími již neexistující. V popředí zcela vlevo, kde spatříme starobylou nárožní lucernu, se vchází do Lázeňské ulice.
Pavel Kovář

Diskuze k článku

Pro zadávání příspěvku se musíte přihlásit Uživ. jméno:

Heslo:

Vytvořit účet
Přihlásit na tomto počítači trvale
anketa_nadpis
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?
Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
53
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
42
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
350
Celkem odpovídalo: 425

soutez_nadpis
Soutěž

Soutěž o vstupenky na Baník

Jak dopadl listopadový zápas s Baníkem?


a.) Prohrou 0:1
b.) Remízou 0:0
c.) Výhrou 2:1

(Zatim odpovídalo 36 návštěvníků..)

© Copyright 1998 – 2019 Agentura IS | Reklama | Kontakt | Redakce | Webmaster | Powered by Rosette Design | Tipy: Chorvatsko - Ubytování v Chorvatsku | Krušné hory a Krušnohorci, Ubytování Orlické Hory

logo_rosettedesign