iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Úterý, 17. září'19, svátek má Naděžda.

Partie u Hadích lázní v Šanově

Partie u Hadích lázní v Šanově 13.4 10 13:55 Šanov zůstával dlouho samostatnou vesnicí v blízkosti Teplic. Avšak díky tomu, že i zde vyvěraly četné léčivé prameny, vzniklo na území Šanova několik lázní, čímž se tato obec stala významným lázeňským střediskem.

Na snímku pořízeném ve směru z ulice Pod Doubravkou kolem roku 1911 spatříme dnešní prostory ulice U Hadích lázní, které se za posledních sto let nijak významně nezměnily. Tehdy tudy ještě projížděly jen koňské povozy, fiakry, drožky a lázeňské omnibusy, neboť tramvajová trať sem byla prodloužena od Císařských lázní až teprve v roce 1913. V místech u Hadích lázní se až do začátku 18.století nacházela mělká prohlubeň s teplou vodou, která údajně měla přitahovat hady a další obojživelníky. Odtud tedy zřejmě pochází pozdější pojmenování zdejších lázní. V roce 1704 došlo ke svedení léčivých pramenů do obezděné nádrže, rozdělené na dva bazény a v roce 1773 se francouzský velvyslanec u rakouského dvora - kníže Rohan, postaral o to, aby se nad vodní nádrží vybudoval přístřešek.

První zděnou budovu Hadích lázní vystavěla šanovská obec roku 1796. Dnešní podoba stavby se sloupovou halou však pochází až z roku 1838. V době, kdy se Hadí lázně stavěly, se v prostoru za nimi, směrem k Vojenským lázním, rozprostírala bažinatá louka. Proto také vznikl hlavní vchod se slopořadím na uliční straně a nikoliv do prostoru dnešního parku a lázeňské kolonády.

PAVEL KOVÁŘ

Diskuze k článku

Pro zadávání příspěvku se musíte přihlásit Uživ. jméno:

Heslo:

Vytvořit účet
Přihlásit na tomto počítači trvale
anketa_nadpis
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?
Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
57
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
44
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
400
Celkem odpovídalo: 478

soutez_nadpis
Soutěž

Soutěž o vstupenky na Baník

Jak dopadl listopadový zápas s Baníkem?


a.) Prohrou 0:1
b.) Remízou 0:0
c.) Výhrou 2:1

(Zatim odpovídalo 36 návštěvníků..)

© Copyright 1998 – 2019 Agentura IS | Reklama | Kontakt | Redakce | Webmaster | Powered by Rosette Design | Tipy: Chorvatsko - Ubytování v Chorvatsku | Krušné hory a Krušnohorci, Ubytování Orlické Hory

logo_rosettedesign