iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Úterý, 17. září'19, svátek má Naděžda.

Pomník W. A. Mozarta před teplickou radnicí

Pomník W. A. Mozarta před teplickou radnicí 3.4 15 09:33 Na ochozu před teplickým magistrátem se dnes netyčí žádný pomník ani socha. Dříve tomu ovšem bylo jinak. Nejprve se jednalo o pomník císaře Josefa II.,který pocházel od profesora Umělecko-průmyslové školy Franze Metznera. Ten před radnicí stával od roku 1913 do roku 1920, kdy došlo k jeho odstranění. Dalších následujících pět let na ochozu nedominovalo nic, avšak už roku 1925 se zde objevila socha další, tentokrát ztělesňující světového hudebního génia Wolfganga Amadea Mozarta.

Teplice k Mozartově soše přišly jako slepý k houslím. Jednak není známo, že by právě Mozart kdy v lázeňském městě pobýval nebo měl k němu nějaký zvláštní vztah, a pak také byla socha původně určena jako součást výzdoby pražského Stavovského divadla. Tu ale v Praze zřejmě odmítli, takže nakonec putovala do hudebních Teplic. Jejím autorem se stal opět Franz Metzner, tedy stejný tvůrce, který stvořil předchozí pomník odstraněného císaře Josefa II. To zajisté ani sám Franz Metzner netušil, že se jeho dílo ocitne zase v Teplicích.

Po druhé světové válce zvěčnělý Mozart z podstavce před radnicí zmizel. Podepsaly se na tom především zjitřené předválečné a válečné události i odmítání všeho německého, ačkoliv Mozarta, navíc skladatele rakouského, lze chápat jako světového génia, který by neměl podléhat dobovému cítění a politickému vkusu. Přesto se socha ocitla v děčínském Kovošrotu, kde měla být roztavena jako nepotřebná. Jenom působením šťastné náhody a kupodivu i vnímavosti některých lidí však nedošlo k jejímu definitivnímu zničení. Koncem padesátých let se tak socha Mozarta vrátila opět do Teplic a ještě i v šedesátých letech zaujímala místo na nádvoří teplického zámku. Po necelých dvaceti letech však Mozart ze zámeckého nádvoří opět zmizel a byl uložen do ústraní na dobu dvaceti let. Pak však přece jen zájem o tuto sochu znovu ožil. Přispěli k tomu památkáři, restaurátoři, architekti i další nadšenci, takže koncem osmdesátých let se Mozart opět objevil na veřejnosti. Nikoliv však před radnicí nebo na zámeckém nádvoří, ale na zcela novém místě v parku, nedaleko za lázeňským sanatoriem Beethoven.

Na našem snímku z třicátých let 20. století spatříme Mozartovu sochu ještě před radnicí. Ve vedlejší budově, která je dnes součástí magistrátu, ovšem tehdy sídlil obchod s hudebními nástroji a v patře budovy se nacházely kanceláře zemědělského úřadu a zemědělské záložny.

Pavel Kovář

Diskuze k článku

Pro zadávání příspěvku se musíte přihlásit Uživ. jméno:

Heslo:

Vytvořit účet
Přihlásit na tomto počítači trvale
anketa_nadpis
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?
Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
57
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
44
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
400
Celkem odpovídalo: 478

soutez_nadpis
Soutěž

Soutěž o vstupenky na Baník

Jak dopadl listopadový zápas s Baníkem?


a.) Prohrou 0:1
b.) Remízou 0:0
c.) Výhrou 2:1

(Zatim odpovídalo 36 návštěvníků..)

© Copyright 1998 – 2019 Agentura IS | Reklama | Kontakt | Redakce | Webmaster | Powered by Rosette Design | Tipy: Chorvatsko - Ubytování v Chorvatsku | Krušné hory a Krušnohorci, Ubytování Orlické Hory

logo_rosettedesign