iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Středa, 22. května'19, svátek má Emil.

První historická budova Císařských lázní

První historická budova Císařských lázní 30.3 12 08:20 První historická budova Císařských lázní v Teplicích vznikla v novorenesančním stylu v letech 1870 až 1872. Zárodkem lázní se stal už dřívější elegantní dům s kavárnou, kterému se říkalo "Kávový salón," kam s oblibou již dříve přicházeli zejména lázeňští hosté. Budova nesloužila pouze jako kavárna, ale rovněž jako společenský dům, kde se nacházela čítárna novin a časopisů a kde se konaly koncerty, divadelní představení i bály. V sousedství "Kávového salónu" stál až do roku 1870 původní horní mlýn a ten ustoupil až teprve stavbě Císařských lázní, které se ujal stavitel Ing. Adolf Siegmund. Stavebně se jednalo o volně stojící třípodlažní budovy na obdélníkovém půdorysu, přičemž lázně navazovaly na sousední "Kávový salón".

Několik let po otevření v roce 1872 dostal lázeňský ústav název Císařské lázně, což dostatečně charakterizovalo, jakým významným osobnostem zde byla lázeňská péče poskytována. Pojmenování nevzniklo podle rakousko-uherského císaře Františka Josefa I., jak by se dalo možná předpokládat, ale podle německého císaře Viléma, který se tady léčil roku 1878 po atentátu. Je třeba konstatovat, že Císařské lázně, které navštěvovaly významné světové osobnosti, patřily už ve svých počátcích k luxusním lázeňským objektům v Teplicích a staly se též prvořadým společenským střediskem. Původní podoba těchto lázní pak vydržela až do roku 1912, kdy se přistoupilo k velké stavební změně, která ještě před první světovou válkou vytvořila zcela nový lázeňský objekt jaký známe ze současnosti. Snímek dřívějších Císařských lázní vznikl kolem roku 1908.

Pavel Kovář

Zpravodajství Teplicka z iTeplice.cz nyní naleznete i na Facebooku. Staňte se našimi fanoušky a buďte každý den v obraze o tom, co se na Teplicku děje. Více informací a přihlášení zde.

Diskuze k článku

Pro zadávání příspěvku se musíte přihlásit Uživ. jméno:

Heslo:

Vytvořit účet
Přihlásit na tomto počítači trvale
anketa_nadpis
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?
Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
53
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
42
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
350
Celkem odpovídalo: 425

soutez_nadpis
Soutěž

Soutěž o vstupenky na Baník

Jak dopadl listopadový zápas s Baníkem?


a.) Prohrou 0:1
b.) Remízou 0:0
c.) Výhrou 2:1

(Zatim odpovídalo 36 návštěvníků..)

© Copyright 1998 – 2019 Agentura IS | Reklama | Kontakt | Redakce | Webmaster | Powered by Rosette Design | Tipy: Chorvatsko - Ubytování v Chorvatsku | Krušné hory a Krušnohorci, Ubytování Orlické Hory

logo_rosettedesign