iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Pondělí, 20. května'19, svátek má Zbyšek.

TRNOVANSKÝ TRH V DOUBRAVSKÉ ULICI

TRNOVANSKÝ TRH V DOUBRAVSKÉ ULICI 18.6 07 11:57 Výsada pořádat trhy od dob středověku až do dvacátého století se vztahovala na města.Nemohla se proto uplatnit v někdejších Trnovanech, které až do roku 1910 zůstávaly úředně pouze venkovskou obcí, třebaže to na první pohled nebylo vůbec znát.

Paradoxem totiž dlouho zůstávalo, že co se týkalo soustředění průmyslu, počtu obyvatel, nepřehlédnutelné výstavby a dokonce i tramvajové dopravy, předhonily Trnovany v tomto ohledu i mnohá jiná města.
Proto také už v roce 1900, celé desetiletí před jmenováním městskou obcí, vyhovělo okresní hejtmanství požadavku obecního zastupitelstva a povolilo konání týdenních trhů.To bylo pro Trnovany a zdejší obyvatelstvo jen dalším přínosem. K tomuto účelu byla určena Doubravská ulice,ovšem s podmínkou, že tento prostor musí být vydlážděn. Jak je totiž zřejmé, mnohé z ulic na přelomu 19. a 20. století ještě zdaleka neměly dlážděný povrch a zůstávaly venkovsky prašné.
Když k vydláždění Doubravské ulice skutečně došlo, mohl se tak 21. listopadu roku 1900 uskutečnit v Trnovanech první trh. Náš snímek vznikl až za dalších 25 let po zahájení, když už se tento trh vžil pevně do povědomí lidí. Tehdy se zde konaly trhy obvykle ve středu a v sobotu a patřily k hojně navštěvovaným, jak je patrné z fotografie staré téměř 80 let. Dnes by se zde trhy sotva mohly uskutečnit, neboť vozovka patří výhradně jen automobilům, o které zde není žádná nouze. Konečně tak jako i v jiných částech města.

Diskuze k článku

Pro zadávání příspěvku se musíte přihlásit Uživ. jméno:

Heslo:

Vytvořit účet
Přihlásit na tomto počítači trvale
anketa_nadpis
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?
Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
53
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
42
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
350
Celkem odpovídalo: 425

soutez_nadpis
Soutěž

Soutěž o vstupenky na Baník

Jak dopadl listopadový zápas s Baníkem?


a.) Prohrou 0:1
b.) Remízou 0:0
c.) Výhrou 2:1

(Zatim odpovídalo 36 návštěvníků..)

© Copyright 1998 – 2019 Agentura IS | Reklama | Kontakt | Redakce | Webmaster | Powered by Rosette Design | Tipy: Chorvatsko - Ubytování v Chorvatsku | Krušné hory a Krušnohorci, Ubytování Orlické Hory

logo_rosettedesign