iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Pondělí, 20. května'19, svátek má Zbyšek.

Vyhlídková restaurace Pepřenka na Špičatém vrchu

Vyhlídková restaurace Pepřenka na Špičatém vrchu 7.1 16 13:06 Návrší nad Mlýnskou a ulicí U Kamenných lázní se v dávné minulosti nazývalo Spitzberg, nebo-li Špičatý vrch. Kdysi totiž býval kopec údajně daleko strmější než nyní. Teprve pozdější terénní a stavební úpravy strmé návrší poněkud zmírnily. Tato vyvýšenina měla ovšem mnohem více názvů, například Plaisirberg, ale později také Mont de Ligne, obdobně jako jeden z reprezentačních teplických hotelů na Zámeckém náměstí. Toto pojmenování vzniklo podle v Teplicích populárního šlechtice Karla Josefa prince de Ligne, který byl tchánem teplického majitele panství Jana nepomuka Clary - Aldringena. Tento princ sloužil jako maršálek ve Francii, Rusku i Rakousku a psal rovněž zajímavé osvícenské eseje.

Na skalnatém povrchu Spitzbergu stával původně zvenčí kůrou pokrytý a uvnitř zrcadly vyložený romantický altán, nazývaný Spiegelhäuschen, česky Zrcadlový domek. Postavený byl počátkem 19. století a zanikl při tažení osvobozujícího vojska protinapoleonské armády v roce 1813, kterého se zúčastnil již zmiňovaný Karel Josef princ de Ligne. Později zde roku 1831 vznikla osmiboká dominantní stavbička, kterou nechal vybudovat tehdejší majitel Vincenc Maria Hofmann. Pavilon gitizujícího tvaru sloužil lázeňským hostům i teplickým obyvatelům jako vyhlídková restaurace nad městem. Jeho podobu vidíme na snímku z roku 1890. Tehdy se tato vyhlídková kavárna nazývala Pepřenka a někteří jí též říkali Mandolína. Součástí teplického panoramatu zůstala do roku 1892, kdy došlo k jejímu zbourání. Její místo pak od roku 1894 zaujala též pozoruhodná eklektická budova, do níž se přestěhovalo německé gymnázium z Lípové ulice. Dnes tam ovšem najdete školu Obchodní akademie.
Pavel Kovář

Diskuze k článku

Pro zadávání příspěvku se musíte přihlásit Uživ. jméno:

Heslo:

Vytvořit účet
Přihlásit na tomto počítači trvale
anketa_nadpis
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?
Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
53
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
42
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
350
Celkem odpovídalo: 425

soutez_nadpis
Soutěž

Soutěž o vstupenky na Baník

Jak dopadl listopadový zápas s Baníkem?


a.) Prohrou 0:1
b.) Remízou 0:0
c.) Výhrou 2:1

(Zatim odpovídalo 36 návštěvníků..)

© Copyright 1998 – 2019 Agentura IS | Reklama | Kontakt | Redakce | Webmaster | Powered by Rosette Design | Tipy: Chorvatsko - Ubytování v Chorvatsku | Krušné hory a Krušnohorci, Ubytování Orlické Hory

logo_rosettedesign