iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Úterý, 17. září'19, svátek má Naděžda.

Zaniklé Kamenné lázně a pavilón Bohyně Hygieie

Zaniklé Kamenné lázně a pavilón Bohyně Hygieie 20.6 16 09:59 Nedaleko Teplic, na březích potoka Bystřice, stávala kdysi jen malá vesnička Šanov, která v předhusitské době patřila k teplickému klášteru, v 15. století k vřesovickému panství Doubravská hora a po spojení obou dominant v 16. století k teplickému velkostatku.

Ze 16. století se už dochovaly zprávy o využívání šanovských léčivých pramenů, které tehdy vyvěraly běžně na povrch. V té době se už také začaly ve větší míře využívat tři zdejší velice účinné prameny - Sirný, Hadí a Kamenný, takže se dosud nevýznamná osada za Teplicemi postupně stávala lázeňským střediskem rovnocenným s nejstaršími lázněmi v Čechách. Lázní pak vyrostlo v Šanově hned několik. Mnohé z nich však už dávno neexistují, neboť byly zbořeny nebo došlo k jejich zcela nové výstavbě.

Kresba zachycuje, jak vyhlížely někdejší lázeňské budovy v 19. století. Jednalo se o předchůdce dnešních Kamenných lázní, které představovaly první zděné Kamenné lázně a dále o pavilón bohyně Hygieie. Až do konce roku 1800 byly totiž Kamenné lázně pouze jen prostým dřevěným stavením se šindelovou střechou. Jenom ovrubeň vlastního pramene byla kamenná, což také lázním vyneslo i jejich pojmenování. Klasicistní lázně z cihel a kamene pak vznikaly na tomto místě v letech 1800až 1802. Ani ty však už dávno nestojí, neboť v letech 1911 je o kousek dál jihozápadním směrem nahradila honosná pseudobarokní stavba s náznaky posecesního klasicismu, která se dochovala do současnosti. Budovy na naší kresbě tak zanikly ještě před první světovou válkou. (Př)

Zpravodajství Teplicka z iTeplice.cz nyní naleznete i na Facebooku. Staňte se našimi fanoušky a buďte každý den v obraze o tom, co se na Teplicku děje. Více informací a přihlášení zde.

Diskuze k článku

Pro zadávání příspěvku se musíte přihlásit Uživ. jméno:

Heslo:

Vytvořit účet
Přihlásit na tomto počítači trvale
anketa_nadpis
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?
Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
57
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
44
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
400
Celkem odpovídalo: 478

soutez_nadpis
Soutěž

Soutěž o vstupenky na Baník

Jak dopadl listopadový zápas s Baníkem?


a.) Prohrou 0:1
b.) Remízou 0:0
c.) Výhrou 2:1

(Zatim odpovídalo 36 návštěvníků..)

© Copyright 1998 – 2019 Agentura IS | Reklama | Kontakt | Redakce | Webmaster | Powered by Rosette Design | Tipy: Chorvatsko - Ubytování v Chorvatsku | Krušné hory a Krušnohorci, Ubytování Orlické Hory

logo_rosettedesign