DOPORUČUJEME

iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Středa, 19. června'19, svátek má Leoš.

Sanatorium Europa: Laser řeší mnohé kožní problémy

Sanatorium Europa: Laser řeší mnohé kožní problémy 25.7. 14 04:31 Laser teoreticky popsal už v roce 1917 Albert Einstein, ale první laser vznikl až v roce 1960. Lasery od té doby prošly bouřlivým vývojem a rozvinuly se do bezpočtu typů. Brzy po spuštění historicky prvního funkčního laseru se tato technika objevila i v tehdejším Československu a začala mimo jiné sloužit i lékařům.

V dermatologii se lasery využívají díky selektivní fototermolýze s velmi krátkým ozářením (přeměna světla na horko). Příslušná vlnová délka paprsku si vybere cévní nebo pigmentované projevy, které zničí. V rukou kvalifikovaného je laserová léčba účinnou a bezpečnou metodou.

Od bradavic po jizvy
CO2 laser, který je k dispozici v Sanatoriu Europa, se na principu vaporizace (odnětí vody,vysušení) používá s úspěchem k odstraňování virových projevů (bradavice různých typů, včetně tzv. bradavic na genitálu označovaných jako condylomata accuminata). Dále slouží k likvidování sluncem provokovaných projevů označovaných ne zcela přesně jako verrucae seborrhoicae - v tomto případě se totiž nejedná o pravé virové bradavice, ale o bradavičnaté drsné projevy, vzniklé spojením rohoviny, mazu a pigmentu (velmi často na trupu,obličeji i krku, také na hřbetech rukou). Výsledky jsou vynikající a hojení trvá asi 4 dny.

Lze jím odstraňovat také tzv angiomy – červené papulky vytvořené z krevních kapilár, skvrny nebo projevy podobné „pavouku“, označované odborně jako pavoučkový névus (tělíčko uprostřed a nožičky skutečně připomínají pavouka).

CO2 laser má schopnost likvidovat i nežádoucí a kosmeticky závadné změny, které mají původ ve větší hloubce kůže (např. tuhé červené papule, kde se musí použít silnější intenzita laseru). Odstraňujeme nejenom pigmentované projevy, ale i měkké projevy pleťové barvy či xantelazmata - tukové plošné žluté papule, které se někdy vyskytují kolem očí (někdy doprovázejí sklerotické změny cév). Velmi účinně lze zlikvidovat kosmeticky závadná tzv. lentiga – „lentigo solaris“ (čočky) na hřbetech rukou způsobené - stejně jako řada předchozích projevů - intenzivním předchozím opalováním. V některých případech se nám daří odstraňovat jizvy nejen měkké, ale i tuhé, které se označují jako keloidy.

Opakované výkony na stejném místě nebo odstraňování větších projevů se provádějí při místním znecitlivění mezokainem (injekčně do místa projevu) nebo aplikaci krému EMLA, který se aplikuje asi 30 minut před laser terapií.

Text: prim. MUDr. Hana Duchková DrSc.

Zpravodajství Teplicka z iTeplice.cz nyní naleznete i na Facebooku. Staňte se našimi fanoušky a buďte každý den v obraze o tom, co se na Teplicku děje. Více informací a přihlášení zde.

Facebook Facebook Linkuj! Linkuj Twitter Twitter Google Google

ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?

Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
54
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
42
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
368

Celkem odpovídalo: 464

severočeské doly Partner Domu kultury Teplice Parner fotbalového klubu FK Teplice
Pro Arte Beuronensis Zahájení lázeňské sezóny v Teplicích 2011

Kontaktní formulář

zavrit

Jméno :  E-mail : 

Vaš dotaz: