Měsíčník REGIO

iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Úterý, 17. září'19, svátek má Naděžda.

Franz Josef se vrátil do Teplic!

Franz Josef se vrátil do Teplic! 3.10. 14 04:12 Říkají Vám něco názvy Bláznova věž, Hladová věž, Soví věž nebo Kafemlejnek? Pokud jste si odpověděli záporně, pak se více dozvíte na dalších řádcích, anebo ještě lépe – navštivte přímo Hrádek Letná, který se nachází téměř v srdci našeho města. Zdejší rozhledna jakoby vypadla z pohádky, z výšky pětadvaceti metrů spatříte nejen přilehlý Letenský park, ale pokochat se můžete výhledem na celé Teplice, Krušné hory a České středohoří. „Byl jsem tu nahoře snad stokrát a pokaždé to stojí za to,“ říká jednatel Michal Palecha.

A má pravdu, když vyšlapete několik desítek schodů, celé Teplicko i s přilehlým okolím máte jako na dlani. Kouzelný areál nabízí několik výrazných lákadel, kromě rozhledny především zdejší restauraci pojmenovanou po císaři pánu. A proč právě název Franz Josef? Jak pojmenování napovídá, musíte se vrátit o více jak sto let nazpět. Tehdy zde byla zřízena Stráž Františka Josefa a roku 1897 otevřena z iniciativy Horského spolku. První zmínky o letenské dominantě se ale údajně objevily takřka o čtyřicet let dříve. Jistý bořislavský občan Friedrich Boltze získal stavební parcelu, protože byl uchvácen krásným výhledem do dálek a nechal na tomto místě postavit věž. Právě od té doby se postupem času rozšířila pojmenování zmíněná v úvodu. Opravdu honosná stavba zde byla postavena ale až Gustavem Jirschem ve zmíněném roce. Na přelomu 19. a 20. století nebyla lákadlem pro lázeňské hosty pouze rozhledna, ale i stylová restaurace a večerní symfonické koncerty ve zdejší zahradní kavárně. Pro Tepličany i přespolní, kteří se vydali na procházku do přírody a zabloudili do těchto míst, to musel být opravdu úžasný zážitek. Tehdy už byl objekt v majetku města Teplice, protože Horský spolek nebyl schopen splácet své dluhy. Ale neměnily se pouze majetkové poměry, v první polovině dvacátého století se několikrát změnil také název stavby. Jeden čas se budově říkalo Kozí, později Malý Hrádek. To už ale zavál čas, stejně jako období po druhé světové válce, kdy objekt postupně chátral, a vrcholem bylo několik nedokončených záměrů po roce 1989. Na smutný pohled před nějakými deseti lety si mnozí určitě ještě vzpomenou, mezi lety 2007-08 ale došlo ke kompletní opravě podle dobových fotografií a Hrádek Letná se opět dočkal honosné podoby, jakou se pyšnil před sto lety.

Nejen vizuálně, ale třeba i pokrmy ve zdejší restauraci, navazuje současný provozovatel na dávné časy, kdy se to lázeňskými hosty a turisty v okolí Hrádku jenom hemžilo. „Vaříme rakousko-uherskou kuchyni. Můžete si u nás dát například Tafelspitz, což bylo nejoblíbenější jídlo Františka Josefa, ale i další výborná jídla. Základem je, že používáme čerstvé suroviny i od místních farmářů“ láká pan Palecha, který se obklopil příjemným a kvalitním personálem. Císař pán přitom na chod restaurace dohlíží pěkně z vrchu, jeho obraz totiž visí přímo nad barem. Při vstupu do restaurantu na hosty dýchne atmosféra dávných časů, na zdi naleznete obrazy historických Teplic, na stole leží staré šachy, nečekaně zazní starožitné hodiny. „Plánuji i další věci, třeba projekci černobílých němých filmů,“ přibližuje plány nadšený Palecha. Každé úterý a čtvrtek zde navíc probíhají hudební vystoupení a Letnou se nesou zvuky piana, kytary, flétny a dalších magických nástrojů. To však není vše. Odpočinek můžete najít i ve zdejší sauně nebo vířivce anebo relaxovat na masáži. Je možné tady uspořádat firemní akce nebo školení - místní vzdělávací středisko pojme až 70 účastníků. Pohádkové prostředí Hrádku Letná vybízí i zamilované dvojice – svatba zde musí být nezapomenutelným zážitkem. Doporučuji vystoupat po původním točitém schodišti na rozhlednu, pokochat se dech beroucím výhledem, zastavit v malé galerii a prohlédnout si výstavu místních umělců a dát něco dobrého v restauraci.
Čeká Vás příjemný zážitek.
Jan Dlouhý

Pozvánku do Hrádku Letná najdete i v Regiu, které vychází v pondělí 6. října 2014.

Facebook Facebook Linkuj! Linkuj Twitter Twitter Google Google
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY
Káry v Háji 2019
17.9'19
Káry v Háji 2019 (18x)
Všeobecný modelářský víkend
17.9'19
Všeobecný modelářský víkend (27x)
Přijďte na 5 min do mé kanceláře
16.9'19
Přijďte na 5 min do mé kanceláře (102x)
Poslední Letní kino v Modlanech
13.9'19
Poslední Letní kino v Modlanech (155x)
JF TRIPLE SHOW
12.9'19
JF TRIPLE SHOW (141x)

ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?

Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
57
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
44
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
400

Celkem odpovídalo: 501

severočeské doly Partner Domu kultury Teplice Parner fotbalového klubu FK Teplice
Pro Arte Beuronensis Zahájení lázeňské sezóny v Teplicích 2011

Kontaktní formulář

zavrit

Jméno :  E-mail : 

Vaš dotaz: