STARÉ TEPLICE

iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Pondělí, 16. září'19, svátek má Ludmila.
STARÁ TEPLICKÁ TRŽIŠTĚ

STARÁ TEPLICKÁ TRŽIŠTĚ

9.11 07 12:02 Trhy na bývalém Tržním, dnes náměstí Svobody, měly dlouholeté tradice, které sahaly až do dob středověku. Hlavní trh se zde konal v den svatého Jana Křtitele 24. června. Písemně je doložen rokem 1389, ale z nepřímých údajů se dá usuzovat, že se konal již v roce 1315 a možná dokonce ještě dříve. Povolení k druhému jarmarku na den sv. Havla (16. října), získalo město roku 1508 a další právo konat trhy udělil císař Leopold v roce 1675, takže se náměstí zaplnilo trhovci ještě na Tři krále a na den sv. Jiljí (1. září).
Celý článek / zobrazeno 3496x
POMNÍKY V TEPLICÍCH

POMNÍKY V TEPLICÍCH

2.11 07 11:44 Lázeňské Teplice, kam se sjížděly korunované i významné osobnosti celé Evropy a které navíc zažily mnohé dramatické a historické události evropských dějin, pochopitelně měly mnoho důvodů k tomu, aby ve městě vznikla celá řada nejrůznějších pomníků. Mnohé z nich se sice zachovaly dodnes, avšak značná část jich byla též odstraněna, zničena a zapomenuta. Své důvody v tomto směru sehrál též věčný souboj mezi českou a německou kulturou, odlišný pohled na historii, právě tak jako i rozdílné ideologické směry.
Celý článek / zobrazeno 7261x
HŘIŠTĚ TEPLICKÉ PRVOLIGOVÉ KOPANÉ

HŘIŠTĚ TEPLICKÉ PRVOLIGOVÉ KOPANÉ

19.10 07 11:05 V roce 2005 jsme si v Teplicích připomněli 60 let teplické kopané (1945−2005), ovšem tradice tohoto sportu zde sahají ve skutečnosti ještě mnohem dál do minulosti, neboť reprezentační fotbalové mužstvo bylo v Teplicích založeno již v roce 1903. Jednalo se o fotbalový klub TFK O3, mezi jehož patrony patřili podnikatelé ve městě.
Celý článek / zobrazeno 5557xPRAŽSKÁ ULICE JAKO PŘEDMĚSTÍ LÁZEŇSKÝCH TEPLIC PRAŽSKÁ ULICE JAKO PŘEDMĚSTÍ LÁZEŇSKÝCH TEPLIC
11.10 07 10:59Pražská ulice patřila v minulosti k předměstským částem Teplic na jihovýchodním konci města a její název souvisí s tím, že se právě tudy, po staré cestě a později po silnici, jezdilo přes Bystřany směrem na Prahu. Tento okrajový kout města pak byl v dobách Rakousko−Uherska nazýván jako Unterschönau, nebo−li oblast pod Šanovem.
Celý článek / zobrazeno 3680x
DRUHÉ NEJSILNĚJŠÍ PRŮMYSLOVÉ CENTRUM MONARCHIE DRUHÉ NEJSILNĚJŠÍ PRŮMYSLOVÉ CENTRUM MONARCHIE
5.10 07 11:20Za velké účasti hostů z Prahy a ze Saska probíhaly v roce 1862 oslavy 1 100 výročí objevení teplických léčivých pramenů. Tehdy se připomínala především dlouhodobá lázeňská tradice, která se proslavila po celé Evropě.
Celý článek / zobrazeno 3870x
ZÁMECKÁ ZAHRADA ZÁMECKÁ ZAHRADA
27.9 07 14:33V roce 1585 koupil teplické panství Radslav Vchynský, jinak též řečený Bohatý. Proto si též mohl dovolit znovu koupit Doubravskou horu, ale i další pozemky, přičemž tato panství spojil s teplickým. Právě tehdy došlo i k dokončení výstavby zámeckých budov, právě tak jako k založení Zámecké zahrady.
Celý článek / zobrazeno 5120x
HISTORIE A SOUČASNOST TEPLICKÝCH SOKOLŮ HISTORIE A SOUČASNOST TEPLICKÝCH SOKOLŮ
21.9 07 11:39Při malém ohlédnutí do historie České obce sokolské se dozvíme, že první tělovýchovný spolek Sokol byl v českých zemích založen roku 1862, přičemž jeho náčelníkem se stal Miroslav Tyrš (1832 − 1884) a prvním starostou Jindřich Fügner. Záměrem této organizace se stal všestranný rozmach české tělovýchovy, harmonický rozvoj tělesných i duševních sil mladých generací, ale též i společenský, politický a kulturní život, který vycházel z tradic českého národa. První slet Sokolů se uskutečnil v roce 1882 na Střeleckém ostrově v Praze a během let následovaly slety další.
Celý článek / zobrazeno 3596x
JUBILEJNÍ MĚSTSKÉ LÁZNĚ JUBILEJNÍ MĚSTSKÉ LÁZNĚ
13.9 07 09:47O Teplicích se v 19. století hovořilo sice už dávno jako o městě lázní, kam pacienti přijížděli i z velmi vzdálených míst ze zahraničí využívat léčivé prameny, ovšem pro místní občany zde chyběly ještě další lázně parní a očistné. To se však na počátku dvacátého století mělo změnit.
Celý článek / zobrazeno 7386x
ZANIKLÁ, DOŽÍVAJÍCÍ I OBNOVENÁ STROMOŘADÍ ZANIKLÁ, DOŽÍVAJÍCÍ I OBNOVENÁ STROMOŘADÍ
7.9 07 11:52Přibližně dvě třetiny teplických ulic trpí nedostatkem zeleně a naprostá většina navíc špatnou kvalitou tohoto zbývajícího kousku přírody, jen trpně živořícího v nepříznivých městských podmínkách. V rušném městě totiž na stromy číhají mnohé nástrahy. Jednu z nejhorších s sebou přináší sám člověk, jenž za sebou vleče řetězce dalších zrádných úkladů proti stromům. A tak jedinou silou, která může způsobit opět nápravu, je zase jen člověk.
Celý článek / zobrazeno 2972x
LÍPOVÁ ULICE V DOBÁCH NEJVĚTŠÍ SLÁVY LÍPOVÁ ULICE V DOBÁCH NEJVĚTŠÍ SLÁVY
31.8 07 10:10Lázeňský Šanov zůstával dlouho samostatnou obcí, třebaže se nacházel v těsném sousedství pod Teplicemi. Šanov s Teplicemi spojovala dávná cesta, která vedla podél bývalého městského hřbitova, který byl v roce 1964 zrušen a na jeho místě vznikl park. Po zboření městských hradeb koncem 18. století, se začaly lázeňské Teplice rozrůstat i mimo původní historické jádro, takže se zvolna přibližovaly i k Šanovu.
Celý článek / zobrazeno 4365x
POETICKÉ NÁZVY STARÝCH TEPLICKÝCH DOMŮ POETICKÉ NÁZVY STARÝCH TEPLICKÝCH DOMŮ
24.8 07 08:18Po velkém požáru starých, převážně dřevěných Teplic v roce 1793, začaly vznikat nové domy a hotely do osobité podoby empírového lázeňského města, jež se stávalo salónem Evropy. Tehdejší obchodně založení majitelé vytušili dobrou možnost výdělku, a tak vymysleli svéráznou reklamu v podobě pojmenování jednotlivých domů. Je třeba připomenout, že ti, kteří všechny nejrozličnější názvy vymýšleli, projevili zároveň citlivý vztah i ke zvláštnostem lázeňského prostředí.
Celý článek / zobrazeno 3983x
STŘED STARÝCH TRNOVAN STŘED STARÝCH TRNOVAN
17.8 07 12:56Přerod Trnovan z vesnice na průmyslové město začal v sedm desátých letech devatenáctého století, kdy zde docházelo k založení významných továren a závodů. Postupně tak mizela veškerá původní venkovská atmosféra zdejších zemědělců a Trnovany se začaly stále více podobat městské zástavbě. Svůj nemalý podíl na tomto rozvoji hrála i blízkost městských a lázeňských Teplic, které se navíc stále rozrůstaly a blížily směrem k Trnovanům.
Celý článek / zobrazeno 6078x
NEJSTARŠÍ TEPLICKÉ SÍDLIŠTĚ NEJSTARŠÍ TEPLICKÉ SÍDLIŠTĚ
10.8 07 08:45Řetenické sídliště patří mezi nejstarší sídliště Teplic. O jeho vzniku bylo rozhodnuto koncem padesátých let 20. století. S jeho budováním je spojen rovněž vznik "Prvního stavebního bytového družstva občanů v Teplicích", které již v roce 1960 získávalo své členy pro nově vznikající bytové jednotky. Sídliště, kde se počítalo se státní i družstevní výstavbou, začalo vyrůstat na někdejších polích, jižně od starých Řetenic, o kterých se v záznamech píše již od roku 1281. Tudy také vedla z Teplic do Duchcova a rovněž do Mikulova stará obchodní cesta.
Celý článek / zobrazeno 4004x
ZANIKLÁ ZÁSTAVBA MLÝNSKÉ ULICE ZANIKLÁ ZÁSTAVBA MLÝNSKÉ ULICE
27.7 07 08:42Mlýnská ulice vznikala postupně už od dvacátých let 19. století a vytvořila spojnici mezi lázeňskými Teplicemi a lázeňským Šanovem. Své pojmenování obdržela podle tří mlýnů, stávajících tehdy na břehu Kočičího potoka. Vedla od někdejšího tzv. horního mlýna v prostorách dnešních Císařských lázní a v její dolní části ji ukončovala Pražská ulice, kudy se vyjíždělo z města ven směrem na Bystřany a Prahu.
Celý článek / zobrazeno 3655x
KRUPSKÁ ULICE KRUPSKÁ ULICE
27.7 07 08:30Od dob středověku až do konce 18. století patřila Krupská ulice k původnímu jádru města, které bylo obehnáno městskými hradbami. Do Krupské ulice se vcházelo z bývalého Tržního, dnes náměstí Svobody a z ní se vycházelo ven mimo hradby malou městskou branou pojmenovanou stejně jako ulice podle cesty, která z Tržního náměstí vedla směrem na Trnovany a pokračovala na Krupku. Krupská brána byla zbourána v roce 1823 a v její těsné blízkosti dnes stojí dům, v němž byla dlouhá léta umístěna kavárna Na vyhlídce. Ani kavárnu tam však už nenajdete, neboť ji před lety vystřídala Komerční banka.
Celý článek / zobrazeno 7591x
Zobrazeno 616 - 630 z 712
« ... | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 ... | »

ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?

Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
57
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
44
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
400

Celkem odpovídalo: 501

severočeské doly Partner Domu kultury Teplice Parner fotbalového klubu FK Teplice
Pro Arte Beuronensis Zahájení lázeňské sezóny v Teplicích 2011

Kontaktní formulář

zavrit

Jméno :  E-mail : 

Vaš dotaz: