STARÉ TEPLICE

iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Čtvrtek, 24. května'18, svátek má Jana.

Alejní ulice s restaurací a odbočkou do Zahradní uličky

Alejní ulice s restaurací a odbočkou do Zahradní uličky 16.12 16 09:43 Alejní ulice nepatřila k původnímu centru středověkých Teplic, ale sledovala linii západní části někdejších městských hradeb, s jejichž likvidací se započalo postupně po roce 1793. Samotná historie Alejní ulice pak začíná po roce 1833. Podél ulice došlo k vysázení kaštanové aleje, která také dala ulici své jméno. Stromy však byly postupně vykáceny, aby se tu mohly postavit nové domy. A tak zde začaly vyrůstat většinou dvoupatrové klasicistní novostavby. Ne však tak vznosné a orientálně zdobené, jako v jiných teplických ulicích, ale spíše strohých geometrických forem, takže jejich stejná výšková úroveň dodávala ulici poněkud kasárenský vzhled.

V Alejní ulici si stavěli domy většinou řemeslníci a živnostníci, kteří potřebovali větší pracovní prostory pro dílny, obchody a skladiště. Takové pracovní zázemí by totiž ve stísněném centru lázeňského města jen těžko sháněli. Často se zde proto usazovali povozníci, drožkáři, výrobci lihovin, truhláři, zámečníci a pochopitelně i hospodští.

Na snímku z roku 1910 spatříme Alejní ulici, ze které přibližně uprostřed odbočovala krátká ulička, která se jmenovala Zahradní. Tou se odtud dalo dojít do sousední rovnoběžné Zelené ulice. Na rohu stála Krásnobřezenská pivnice a u ní malá zahrada se stromy pro letní posezení. Tehdejší majitel restaurace Emanuel Schmidt na dobové pohlednici nabízel též levné ubytování pro cizince. Budova někdejší restaurace byla zbořena roku 1973, v souvislosti s likvidací celé zdejší staré zástavby. Dnešní tvář ulice má již zcela jiné rozměry a v ničem nepřipomíná dřvější vzhled.
Pavel Kovář

Facebook Facebook Linkuj! Linkuj Twitter Twitter Google Google
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?

Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
8
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
4
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
58

Celkem odpovídalo: 70

severočeské doly Partner Domu kultury Teplice Parner fotbalového klubu FK Teplice
Pro Arte Beuronensis Zahájení lázeňské sezóny v Teplicích 2011

Kontaktní formulář

zavrit

Jméno :  E-mail : 

Vaš dotaz: