STARÉ TEPLICE

iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Pátek, 22. června'18, svátek má Pavla.

Dávná historie Řetenic

Dávná historie Řetenic 19.5 17 09:53 Poprvé se jméno Řetenic objevuje v psané zprávě, kdy Víšek a jeho synové Bojslav a Vojtěch z Řetenic v roce 1281 byli svědky, když abatyše Alžběta teplického kláštera prodávala cisterciákům vesnice Hrob a Verneřice.

Dá se tedy předpokládat, že Řetenice jsou ještě mnohem starší, než je první psaný záznam. Nakonec i podle prastaré pověsti se sídlo zemana, či rytíře Kolostuje, jehož prasátka údajně objevila teplické léčivé prameny, mělo nacházet právě v Řetenicích. Jedná se tedy o dávno obydlenou lokalitu v blízkosti léčivých pramenů.

Ve středověku vesnice patřila zčásti k teplickému panství, zčásti dalším držitelům. Z Teplic vedla přes Řetenice do Mikulova stará obchodní cesta,takže se obec nacházela v centru zájmu projíždějících. K tomuto účelu tady rovněž sloužil zájezdní hostinec s dlouholetými tradicemi. V 16. a 17. století přešlo toto místo pod teplické dominium.

Přestože původní Řetenice patřily k zemědělským obcím tak jako většina ostatních, zároveň se jednalo rovněž o průmyslovou lokalitu. Pálilo se tu vápno a cihly pro vlastní potřebu i na prodej a v 18. století se začalo na zdejších pozemcích i s těžbou uhlí. Další rozvoj původně zemědělské vsi předurčilo otevření nových dolů, lomů, železnice a výrobních podniků, které se zakládaly buď přímo v místě nebo také v okolních obcích.

V roce 1833 vykazovaly Řetenice 21 domů se 112 obyvateli, ale na konci 19. století zde stávalo už 92 domů s 1 600 lidmi. Neustále se rozšiřující obec měla také od roku 1867 železniční spojení s okolím prostřednictvím Ústecko-teplické dráhy.

Řetenice byly původně nazývány Vřetenice a později také Setenice od německého názvu Settenz. Za druhé světové války od roku 1942 do roku 1945 se staly součástí Teplic, potom byly samostatné a od roku 1954 patřily opět k Teplicím. V letech 1954 až 1963 došlo opět k osamostatnění ,až se definitivně roku 1963 spojily natrvalo s Teplicemi.

Na litografii Řetenic z počátku 20. století spatříme celkové pohledy na Řetenice i s okolními polnostmi a přilehlým lesem, dále hotel U císaře rakouského, který stával při dnešní Staré Duchcovské ulici, na jehož místě dnes najdete dlouhý panelový dům. Další z kreseb pak dokládá sklářské tradice pohledem na Möhligovu sklárnu v dolní části Řetenic.

P. Kovář

Facebook Facebook Linkuj! Linkuj Twitter Twitter Google Google
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?

Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
19
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
7
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
105

Celkem odpovídalo: 131

severočeské doly Partner Domu kultury Teplice Parner fotbalového klubu FK Teplice
Pro Arte Beuronensis Zahájení lázeňské sezóny v Teplicích 2011

Kontaktní formulář

zavrit

Jméno :  E-mail : 

Vaš dotaz: