STARÉ TEPLICE

iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Pátek, 22. února'19, svátek má Petr.

DLOUHÁ ULICE PŘED ZBOURÁNÍM

DLOUHÁ ULICE PŘED ZBOURÁNÍM 25.4 08 12:16 Dlouhou ulicí v Teplicích už od středověku procházela stará cesta od Bíliny přes někdejší Bílinskou bránu a Zámecké náměstí k Tržnímu, dnes náměstí Svobody. Dlouhá ulice však patřila i k hlavní vnitroměstské třídě tehdejšího uzavřeného městského celku. I po velkém požáru Teplic roku 1793 a po odstranění městských hradeb,kdy se začalo novou výstavbou utvářet tehdy moderní lázeňské město, tvořila Dlouhá ulice důležitou součást centrálních Teplic.

Zvláště pak ve čtyřicátých letech 19. století i zde narůstala domovní výstavba, která nahradila nebo doplnila dřívější staré domy.V Dlouhé ulici stávalo po obou stranách 21 domů, ve kterých se soustředilo množství obchodů a zařízení, důležitých pro chod a život lázeňského města. Proto jste tady mohli narazit na četné zájezdní hostince, vinárny, různé nálevny,na lékárnu a později také na poštu.

Dlouhá ulice zkrátka patřila k rušnému centru města, kudy projížděly nejen kočáry, fiakry a poštovní korby, ale od Vánoc roku 1896 i elektrická úzkorozchodná tramvaj.

Čas běžel, když padlo v šedesátých letech 20. století rozhodnutí o úplné likvidaci staré zástavby města v centru. Dlouhá ulice pak postupně chátrala a ztrácela na významu.Obchodů a služeb ubývalo, mnohé restaurace utichly a některé z domů i osiřely.Rovněž tak linky MHD byly přesunuty na jiné komunikace.

Snímek Dlouhou ulici z roku 1973 již zachycuje krátce před zbouráním.Byl pořízen na někdejší křižovatce ulic Dlouhá, Papírová a U masných krámů.Právě tady vznikly roku 1956 některé záběry při natáčení filmu Dědeček automobil.V roce 1973 však ulici navrtal výkop pro potrubí a blížil se i celkový zánik historické části města. Zcela vlevo ještě spatříme rohovou budovu označovanou jako Centrál, kde se v přízemí nacházela restaurace a nahoře vyhlášená kavárna, kam chodili rádi tančit Tepličané i lázeňští hosté. Naproti přes ulici vpravo sloužila Mototechna a také dům látek i módy. Dnes už nic nepřipomíná tuto kdysi významnou teplickou ulici.
PAVEL KOVÁŘ

Facebook Facebook Linkuj! Linkuj Twitter Twitter Google Google
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?

Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
48
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
35
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
301

Celkem odpovídalo: 384

severočeské doly Partner Domu kultury Teplice Parner fotbalového klubu FK Teplice
Pro Arte Beuronensis Zahájení lázeňské sezóny v Teplicích 2011

Kontaktní formulář

zavrit

Jméno :  E-mail : 

Vaš dotaz: