STARÉ TEPLICE

iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Pátek, 18. října'19, svátek má Lukáš.

Dominantní kostel apoštola Bartoloměje

Dominantní kostel apoštola Bartoloměje 27.9 12 08:50 Evangelický kostel svatého Bartoloměje, zvané také "mírový", byl vystavěn v letech 1861 až 1864. Mezi příznivce této stavby patřil rovněž pruský král Bedřich Vilém IV., který obdobně, jako jeho otec Bedřich Vilém III., často navštěvoval teplické lázně, město i celé okolí. Z králova popudu a údajně i podle jeho vlastních skic, vypracoval projekt kostela žák významného německého architekta a teoretika Taschinkela - přední německý architekt August Stüller. Pro jeho sakrální stavby je příznačné využití principů převzatých ze starokřesťanské architektury, které uplatnil rovněž při stavbě této trojlodní basiliky. Tománské oblouky předsíňové haly se vyznačují dokonale vypracovanou dekorací kamenných loupů.

Počátkem devadesátých let 20. století se stal tento zajisté impozantní kostel na nějaký čas speciální chrámovou restaurací Bartolomeus s velkolpou působností. Dnes už je dávno v jeho zdech opět klid.

Na snímku z roku 1918 spatříme v popředí Uhrovu ulici, která dostala své pojmenování po někdejším starostovi města Teplic. Dnes se jedná o Kollárovu ulici, pod kterou teče Sviní, nebo chcete-li Košťanský potok. Celá ulice s vozovkou, chodníky i osvětlením prošla roku 2012 rozsáhlou rekonstrukcí. Pod kostelem sv. Bartoloměje spatříme na starém snímku ještě pozemky zející prázdnotou, neboť k jejich zastavení došlo až v pozdější době. Mezi domy z osmdesátých a devadesátých let 19. století se ještě vměstnala Funkova továrna na nábytek. Schody v levé části snímku vedou do hořejší Českobratrské a Chelčického ulice směrem ke kostelu sv. Bartoloměje.

Pavel Kovář

Zpravodajství Teplicka z iTeplice.cz nyní naleznete i na Facebooku. Staňte se našimi fanoušky a buďte každý den v obraze o tom, co se na Teplicku děje. Více informací a přihlášení zde.

Facebook Facebook Linkuj! Linkuj Twitter Twitter Google Google
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?

Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
59
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
44
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
410

Celkem odpovídalo: 513

severočeské doly Partner Domu kultury Teplice Parner fotbalového klubu FK Teplice
Pro Arte Beuronensis Zahájení lázeňské sezóny v Teplicích 2011

Kontaktní formulář

zavrit

Jméno :  E-mail : 

Vaš dotaz: