STARÉ TEPLICE

iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Čtvrtek, 24. května'18, svátek má Jana.

Domy v bývalé Kostelní ulici

Domy v bývalé Kostelní ulici 9.2 17 11:20 Původní zástavba starých Teplic byla až do konce 18. století z velké části dřevěná a hrázděná. Teprve po živelné katastrofě, kterou se pro Teplice stal velký požár města roku 1793, nastala pro město nová regenerace a výstavba. Hlavním důvodem rychlé obnovy byl hospodářský a společenský zájem vrchnosti, kterou v tehdejším teplickém panství reprezentoval Jan Nepomuk Clary-Aldringen. Díky tomu pak vznikaly poměrně rychle na přelomu 18. a 19. století nové klasicistní domy, a to i pod kostelem a v místech nedalekého Lázeňského náměstí.

Z míst bývalého, tehdy ze všech stran zástavbou uzavřeného Lázeňského náměstí, vedla kdysi směrem k děkanskému kostelu svatého Jana Křtitele křivolaká Kostelní ulice. V roce 1808 se započalo s úpravou a dlážděním Zámeckého náměstí, což se vzápětí rozšířilo Kostelní ulicí až na Lázeňské náměstí a posléze i dále Seumeho ulicí směrem k Sadovým lázním. Během 19. století a také i později docházelo postupně k přestavbě a rozšiřování nejen lázeňských budov, ale i ostatních domů. Náš snímek z přelomu 19. a 20. století zachytil zakřivenou Kostelní ulici v místech, kde stával dvouposchoďový dům čp. 98/41 zvaný Drei goldene Ringe (Tři zlaté prsteny). V přízemí tohoto domu se nacházela vinárna pana H. Sonnenscheina U Tří prstenů. Majitel vinárny patřil zároveň i k výrobcům teplických likérů, z nichž si můžeme například připomenout zde vyhlášený Triple Sec, na který s oblibou přicházeli četní lázeňští hosté i další návštěvníci či obyvatelé lázeňského města.

Pro Teplice je navždy škodou, že se krátce po druhé světové válce rozhodlo a rovněž přistoupilo k likvidace této zastavěné čtvrti, včetně Kostelní ulice. Zmizela tak celá řada zajímavých a pozoruhodných domů, ve kterých často pobývaly známé a proslavené osobnosti našich i světových dějin. V místech dřívější Kostelní ulice dnes najdete park a chodník.
Pavel Kovář

Facebook Facebook Linkuj! Linkuj Twitter Twitter Google Google
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?

Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
8
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
4
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
58

Celkem odpovídalo: 70

severočeské doly Partner Domu kultury Teplice Parner fotbalového klubu FK Teplice
Pro Arte Beuronensis Zahájení lázeňské sezóny v Teplicích 2011

Kontaktní formulář

zavrit

Jméno :  E-mail : 

Vaš dotaz: