STARÉ TEPLICE

iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Pátek, 18. října'19, svátek má Lukáš.

Hadí lázně v Šanově

Hadí lázně v Šanově 3.2 12 08:45 Šanov zůstával dlouho samostatnou vesnicí v blízkosti lázeňských Teplic. Díky tomu, že i v těchto místech vyvěraly četné léčivé prameny, vzniklo na území Šanova hned několik lázní, díky čemuž se kdysi neznámá obec stala dalším významným lázeňským střediskem.

Na snímku z konce padesátých let 20. století spatříme Hadí lázně, které mají už dlouhou dobu stejnou podobu jako v době jejich vzniku. Hadí lázně byly postaveny v letech 1838 až 1839 s přízemním, ale přesto monumentálním průčelím do ulice, která nese jméno právě podle názvu lázní - U Hadích lázní. Průčelí lázeňské budovy je tvořeno střední ustupující kolonádou, vytvořenou z šestnácti korintizujících nekanelovaných sloupů ve dvou řadách. Postranní rizality ukončené mohutnými trojúhelnými frontóny bez dekorace poněkud předstupují a jejich čtyři osy jsou vyjádřeny vysokými, půlkruhem zakončenými okny s typickými vějířovitými příčníky v horní ukončující části.

V místech našeho snímku se až do začátku 18. století nacházela mělká prohlubeň s teplou vodou, která měla údajně přitahovat hady a další obojživelníky. Odtud také pochází pozdější pojmenování zdejších lázní. V roce 1704 byly léčivé prameny svedeny do obezděné nádrže, rozdělené na dva bazény a roku 1773 se francouzský velvyslanec u rakouského dvora - kníže Rohan, postaral o to, aby nad nádrží došlo k postavení přístřešku. První zděnou budovu Hadích lázní potom vystavěla šanovská obec roku 1796.

V době vzniku našeho snímku - z konce padesátých let, už kolem lázní neprojížděly někdejší tramvaje, třebaže jejich koleje jsou na vozovce stále patrné. Tou dobou totiž docházelo k postupnému útlumu a rušení tramvajové dopravy, která byla ve městě nahrazována trolejbusovými tratěmi. Snímek pochází ze soukromé sbírky Mgr. Venuše Falkové.

Pavel Kovář

Zpravodajství Teplicka z iTeplice.cz nyní naleznete i na Facebooku. Staňte se našimi fanoušky a buďte každý den v obraze o tom, co se na Teplicku děje. Více informací a přihlášení zde.

Facebook Facebook Linkuj! Linkuj Twitter Twitter Google Google
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?

Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
59
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
44
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
410

Celkem odpovídalo: 513

severočeské doly Partner Domu kultury Teplice Parner fotbalového klubu FK Teplice
Pro Arte Beuronensis Zahájení lázeňské sezóny v Teplicích 2011

Kontaktní formulář

zavrit

Jméno :  E-mail : 

Vaš dotaz: