STARÉ TEPLICE

iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Neděle, 20. října'19, svátek má Vendelín.

HISTORICKÉ SETKÁNÍ GOETHA S BEETHOVENEM V TEPLICÍCH

HISTORICKÉ SETKÁNÍ GOETHA S BEETHOVENEM V TEPLICÍCH 18.6 07 11:57 Slavný německý hudební skladatel Ludwig van Beethoven se v Teplicích léčil v letech 1811 a tato jeho první návštěva jej uspokojila natolik, že do Teplic příští rok dorazil znovu. To bylo už ovšem v době, kdy i v doposud poklidných lázních začínalo být poněkud dusno, neboť napětí napoleonských válek zneklidňovalo jak místní obyvatele, tak rovněž lázeňské hosty, kterých bylo už roku 1812 poměrně méně než jindy.

Beethoven dorazil do Teplic 5.června ráno z Vídně utrmácen a prochladlý dlouhou cestou, navíc za deštivého a chladného počasí, který tehdy panovalo. První dvě noci se ubytoval v hotelu "U dubu" na nároží Dlouhé a Papírové ulice a v dalších dnech se přestěhoval ke "Zlatému slunci" v Lázeňské ulici. Tam si také postěžoval, že mezi návštěvníky Teplic není nikdo vynikající, takže raději zůstává sám. Netrvalo však dlouho a do Teplic přijela 14.července další významná osobnost - básník J.W.Goethe. S ním se také Beethoven setkal poprvé 19.července. Na Goetha jejich setkání mocně zapůsobilo, takže hned téhož večera referoval v dopise své ženě své první dojmy a obdivně se vyznal, že nikdy neviděl soustředěnějšího, energičtějšího a vroucnějšího umělce.

V dalších dnech se pak spolu opět setkávali. Beethoven Goethovi hrál na klavír své skladby a oba se procházeli zámeckým parkem. A zde na proslulé promenádě, za Zahradním a plesovým domem, došlo ke známému střetnutí jejich názorů, které snad nejlépe charakterizuje propastnou odlišnost obou velikánů. To v momentě, kdy potkávají císařovnu Marii Ludoviku, choť císaře Františka I., se kterou Goethe prožil v Teplicích svoji malou idylku. Uhlazený, galantně se dvořící Goethe tehdy ustoupil v uctivém úklonu smejkaje klobouk, zatímco Beethoven, vědom si své ceny, rozrazil špalír a bez zastavení jako vítr pokračoval bez jakéhokoliv pozdravení svým směrem dále. Pak vyčkal na Goetha, vytkl mu přílišnou servilnost a připomenul mu, že oni dva znamenají mnohem více než nějaké Veličenstva. Právě toto proslulé setkání zachytil malíř Carl Röhling žijící v letech 1894 až 1922. Obraz vyšel též jako světlotisk na pohlednici roku 1930. Na ní však došlo k nesprávně uvedenému datu setkání 1811, zatímco ve skutečnosti se tito dva velcí němečtí umělci setkali až o rok později.

Pavel Kovář

Facebook Facebook Linkuj! Linkuj Twitter Twitter Google Google
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?

Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
59
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
44
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
410

Celkem odpovídalo: 513

severočeské doly Partner Domu kultury Teplice Parner fotbalového klubu FK Teplice
Pro Arte Beuronensis Zahájení lázeňské sezóny v Teplicích 2011

Kontaktní formulář

zavrit

Jméno :  E-mail : 

Vaš dotaz: