STARÉ TEPLICE

iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Čtvrtek, 24. května'18, svátek má Jana.

Jubilejní městské lázně po výstavbě

Jubilejní městské lázně po výstavbě 9.2 17 11:23 Popud k výstavbě městských parních a očistných lázní v Teplicích vzešel ze správní rady městské spořitelny, která chtěla v prvních letech 20. století využít volného kapitálu na výstavbu zařízení, prospěšného široké veřejnosti. Projekt stavby v místech mezi Hálkovou, Českobratrskou a Vrchlického ulicí, na pomezí Teplic a lázeňského Šanova, vypracoval vrchní inženýr městského stavebního úřadu Odon Zdarek. Architektura budovy byla založena na principech německé novorenesance, zatímco dekorace průčelí se nesla ve slohu secese.

K slavnostnímu otevření lázní došlo roku 1908, tedy v roce 50. výročí založení spořitelny a zároveň v den 60. výročí nastoupení vlády císaře Františka Josefa I. na rakouský trůn. Podle císařského jubilea proto též lázně obdržely i své původní pojmenování "Jubilejní lázně císaře Františka Josefa I." V budově se nacházel plavecký bazén s termální vodou a dále sprchové, vanové, vzdušné, parní i sluneční lázně včetně inhalatoria. Sloužilo tady též kadeřnictví, prodej novin i občerstvení. Městské lázně sloužily svým účelům ještě v poslední čtvrtině 20. století.

V roce 1993, kdy teplické městské lázně patřily ještě k funkčním, je město prodalo společnosti Wika, která však navzdory všem slibům hojně využívaný objekt uzavřela. Od té doby zde pak už jen všechno bez údržby chátralo a rozpadalo se. Nic se nezměnilo ani tehdy, kdy se vlastníkem stala společnost Lázně Šanov. Značně zchátralou budovu pak získal jeden ze známých teplických podnikatelů, který ji nakonec nechal v roce 2008 zbourat. Tehdy si městské očistné lázně připomínaly právě sto let od svého vzniku. Od té doby se v těchto místech nachází jen vybouraná pláň, naštěstí obklopená zelení stromů, z nichž mnohé byly vysazeny v době po výstavbě lázní.
Pavel Kovář

Facebook Facebook Linkuj! Linkuj Twitter Twitter Google Google
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?

Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
8
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
4
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
58

Celkem odpovídalo: 70

severočeské doly Partner Domu kultury Teplice Parner fotbalového klubu FK Teplice
Pro Arte Beuronensis Zahájení lázeňské sezóny v Teplicích 2011

Kontaktní formulář

zavrit

Jméno :  E-mail : 

Vaš dotaz: