STARÉ TEPLICE

iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Čtvrtek, 19. září'19, svátek má Zita.

KUDLICHŮV POMNÍK NAD TEPLICEMI

KUDLICHŮV POMNÍK NAD TEPLICEMI 18.6 07 11:57 Nad sídlištěm Nová Ves se tyčí pomník, který můžete dobře spatřit už třeba z Alejní ulice, když se zadíváte směrem k jihu. Přestože patří k teplickým dominantám už 115 let, mnozí Tepličané ani nevědí, co vlastně představuje.
Zde bychom museli zabrousit trochu do historie, konkrétně do revolučního roku 1848. Až do tohoto roku v našich zemích totiž trvaly poddanské povinnosti nebo chcete-li - robota.

Onoho památného roku 1848 přednesl jeden z nejmladších poslanců Hans Kudlich na říšském sněmu ve Vídni návrh na zrušení roboty.Být to o několik let dříve, tak by zcela jistě nepochodil, jenže tehdy, zřejmě pod vlivem a tlakem revolučních událostí získal jeho návrh podporu a dlouhotrvající poddanské povinnosti byly dne 8. září 1848 s definitivní platností zrušeny. Jednalo se tehdy o velmi důležitý a nesmírně cenný akt jak pro občanské svobody, tak i pro rozvíjející se průmysl. O čtyřicet let později, když se psal rok 1888, si vymohli zástupci vděčných obyvatel tehdejších okresů Bíliny, Duchcova a Teplic postavení památníku Hansu Kudlichovi, který by tak připomínal zrušení roboty. Pro památník bylo vybráno dobře viditelné místo na Jalovčinách nad Teplicemi, nedaleko Nové Vsi. Tehdy vznikl čtyřmetrový pískovcový obelisk, který stál na kupě 150 kamenů, označených jmény obcí z Teplicka, Duchcovska a Bílinska, které na pomník přispěly. Jména obcí jsou uvedena v německém jazyce. Přesto na samotném památníku najdete i několik českých nápisů z té doby, z nichž jeden zní: ? Co staří v boji vydobyli, ať mládí bděle střeží.? Na počátku osmdesátých let 20. století začaly v okolí pomníku probíhat zeměměřičské a později i přípravné stavební práce, než se započalo s výstavbou sídliště Nová Ves. Z těchto důvodů, aby nedošlo k poškození památníku, byl celý sejmut a na čas zmizel v depozitáři. Po dokončení okolního sídliště, když bylo zřejmé, že se již nebude pokračovat v další předtím plánované výstavbě, byl pomník opět po své rekonstrukci převezen na své původní stanoviště, kde jej můžete dnes opět spatřit. Na starém snímku, který vyšel jako pohlednice v roce 1895, spatříme pomník obložený kameny se jmény jednotlivých obcí, ale ještě i železný plůtek , který zde již dnes ale chybí.

Facebook Facebook Linkuj! Linkuj Twitter Twitter Google Google
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?

Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
57
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
44
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
400

Celkem odpovídalo: 501

severočeské doly Partner Domu kultury Teplice Parner fotbalového klubu FK Teplice
Pro Arte Beuronensis Zahájení lázeňské sezóny v Teplicích 2011

Kontaktní formulář

zavrit

Jméno :  E-mail : 

Vaš dotaz: