STARÉ TEPLICE

iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Pátek, 18. října'19, svátek má Lukáš.

LÁZEŇSKÝ ŠANOV

LÁZEŇSKÝ ŠANOV 18.6 07 11:57 V těsném sousedství Teplic stávala kdysi samostatná vesnice Šanov, kde se už v průběhu 18.století využívaly ve větší míře velice účinné léčebné prameny - sirný, hadí a kamenný, takže se dosud nevýznamná osada postupně stávala lázeňským střediskem

rovnocenným s Teplicemi.
Lázní vyrostlo v Šanově během let hned několik. Stačí si připomenout dnes již neexistující Sirné lázně nebo Štěpánovy lázně zvané Tempelbad. K lázním, které se zachovaly patří Hadí lázně. Vznikly u hadího pramene a byly zastřešeny teprve v roce 1773. Primát však získaly tím, že už v roce 1796 se staly prvními zděnými lázněmi v Šanově, kde vznikla raně klasicistní budova. Ta byla v letech 1838 až 1839 přestavěna v pozdně klasicistní nebo-li empírové lázně. Právě empír se stal jak pro Šanov, tak i pro Teplice slohem převládajícím.
K další významné stavbě Šanova patřily Kamenné lázně. Až do roku 1800 šlo o prosté dřevěné stavení se šindelovou střechou. Pouze ovrubeň vlastního pramene byla kamenná, což lázním vyneslo zřejmě pojmenování. Novou klasicistní budovu pak dal postavit starosta Eckert z kamene a cihel v letech 1800 až 1802. Ta ovšem už také neexistuje, neboť v letech 1911 až 1912 ji nahradila nedaleko od původního místa honosná pseudobarokní stavba s náznakem posecesního klasicismu.
V letech 1803 až 1807 se staví v Šanově nedaleko Hadích lázní značně rozsáhlá budova Vojenského léčebného ústavu. Stavební parcele tehdy padl za oběť bývalý evangelický hřbitov s přilehlým polem. Roku 1839 byla v Šanově postavena ještě budova Nových lázní, která se oproti původnímu stavu liší jen v nástavbě a v některých dekoracích.
Roku 1885 přestal být Šanov vesnicí a stal se městem. Samostatným však zůstal pouhých deset let, neboť od roku 1895 je nedílnou součástí Teplic, které se také až do roku 1947 jmenovaly Teplice - Šanov.Šanov je i dnes převážně lázeňskou čtvrtí, kde se konají promenádní koncerty a je také z celého města nejméně zasažen mocnými vlivy průmyslu. Kromě lázeňských budov je starý Šanov tvořen většinou vilovými čtvrtěmi tonoucími v zeleni parků a starých zahrad. Naše kresba zachycuje pohled na lázeňský Šanov i s pozadím trosek původního hradu na Doubravské hoře v 19. století.

Facebook Facebook Linkuj! Linkuj Twitter Twitter Google Google
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?

Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
59
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
44
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
410

Celkem odpovídalo: 513

severočeské doly Partner Domu kultury Teplice Parner fotbalového klubu FK Teplice
Pro Arte Beuronensis Zahájení lázeňské sezóny v Teplicích 2011

Kontaktní formulář

zavrit

Jméno :  E-mail : 

Vaš dotaz: