STARÉ TEPLICE

iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Pátek, 17. srpna'18, svátek má Petra.

LIPOVÝ DVŮR V LIPOVÉ ULICI

LIPOVÝ DVŮR V LIPOVÉ ULICI 18.6 07 11:57 V Lípové ulici směrem k lázeňskému Šanovu vznikaly v průběhu 19. století postupně lázeňské domy, nejrůznější vojenské lázeňské ústavy a léčebny, letní kino, hotely i oblíbené restaurace. K nim přibyla v dolní části Lípové ulice

rovněž budova původně nazvaná ?Spolkový dům?, postavená v letech 1897 až 1898 pro Mužský pěvecký spolek, který patřil tou dobou mezi největší a nejaktivnější spolky ve městě. Projekt stavby,který byl koncipován v novobarokním stylu, zpracoval na konci 19. století teplický architekt Max Loos.
Náklady na provoz a údržbu se však staly pro pěvecký spolek příliš vysoké, a proto o osm let později, v roce 1906, dům převzali tepličtí průmyslníci F.Fügner, R. Mitscherlich a T. Grohmann. Při této příležitosti se pak původní název Spolkový dům změnil na Lípový dvůr.
Je třeba zdůraznit, že Lípový dvůr měl věhlasný zvuk dobré měšťanské restaurace. V sezóně plesů se tady pořádaly vyhlášené bály, na které přijížděli často hosté nejen z Drážďan, ale také z celého sousedního Saska.Náš snímek pak pochází z roku 1927, kdy už měl Lípový dvůr za sebou úspěšné třicetileté tradice.
Tradice restaurace, společenských událostí, plesů, kulturních pořadů a zábav, kde dominovaly především produkce dechové hudby, kursy tanečních a nejrůznější taneční soutěže, pokračovala i v době po druhé světové válce až do let sedmdesátých a osmdesátých.
Po roce 1990 přešel Lípový dvůr do vlastnictví jisté pražské firmy, která však ponechala budovu nadále chátrat až do dnešního neutěšeného stavu. Tento kdysi tak vyhlášený reprezentační podnik kulturního a společenského života Teplic, vyhledávaný nejen zdejšími občany,ale hojně též i četnými lázeňskými hosty, už řadu let nikomu neslouží a jeho vytlučená okna, rozbité zatlučené dveře i s nepořádkem uvnitř, který připomíná spíše demolici, nepůsobí v této lázeňské čtvrti města právě tím dobrým a uspokojivým dojmem.

Facebook Facebook Linkuj! Linkuj Twitter Twitter Google Google
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?

Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
22
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
17
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
178

Celkem odpovídalo: 217

severočeské doly Partner Domu kultury Teplice Parner fotbalového klubu FK Teplice
Pro Arte Beuronensis Zahájení lázeňské sezóny v Teplicích 2011

Kontaktní formulář

zavrit

Jméno :  E-mail : 

Vaš dotaz: