STARÉ TEPLICE

iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Pondělí, 23. července'18, svátek má Libor.

Mlýnská ulice a Kočičí potok tekoucí pod ní

Mlýnská ulice a Kočičí potok tekoucí pod ní 26.5 17 07:46 Mlýnská ulice (německy Mühlstrasse) vznikala postupně už od dvacátých let 19. století a vytvořila spojnici mezi lázeňskými Teplicemi a lázeňským Šanovem. Zároveň se tudy také vyjíždělo směrem na Prahu. Své jméno tato ulice dostala podle tří mlýnů, stávajících na břehu Kočičího potoka, který tudy volně protékal. Vznik Mlýnské ulice byl dán stávajícími přírodními podmínkami mezi okolními kopci, což si vynutilo také malebné zakřivení obou domovních front, vklíněných do údolí.

Přestože původní výstavba zahrnovala běžné domy, stály zde rovněž objekty, které byly pozoruhodné svojí architekturou i neobvyklostí. K nim patřily například dnes již neexistující stavby jako Český dům č.p. 276/18 postavený ještě před polovinou dvacátých let 19. století či dům Pomněnka č.p. 273/24. Jeden z mála nezbořených a zrekonstruovaných domů pak naleznete v horní části Mlýnské ulice pod číslem 326/6, v jehož přízemní části byla kdysi umístěna lékárna U Vděčnosti, původně zvaná U Rakouského císaře. Ta po rekonstrukci opět slouží veřejnosti pod názvem lékárna U Lázní. Jedná se o poslední dům z centra Teplic po pravé straně směrem do Šanova, který přežil bourání.

Vody Kočičího potoka dnes již nespatříte, neboť tečou v rouře pod Mlýnskou ulicí. Kdysi volně směřovaly od Nové Vsi a od zámeckých rybníků přes Lázeňské náměstí kolem Císařských lázní, kde do něho odtékaly také přebytečné lázeňské i dešťové vody. Na místě Císařských lázní stával až do roku 1870 Horní mlýn, přes který potok protékal dnešním Laubeho náměstím a pak přirozeným údolím spěchal z kopce Mlýnskou ulicí k místu bývalého hotelu Neptun, kde se vléval do potoka Bystřice. Hotel Neptun stával právě na soutoku těchto potoků, a proto též dostal název podle vládce vod Neptuna. Snímek Mlýnské ulice pochází z roku 1985, kdy již zástavba na levé straně byla zbořena a další likvidace se chystala. Z přízemních částí dosud stojících domů jsou patrné prostory dřívějších obchodů, krámků, hospod i dalších služeb.
Pavel Kovář

Facebook Facebook Linkuj! Linkuj Twitter Twitter Google Google
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?

Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
20
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
12
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
154

Celkem odpovídalo: 186

severočeské doly Partner Domu kultury Teplice Parner fotbalového klubu FK Teplice
Pro Arte Beuronensis Zahájení lázeňské sezóny v Teplicích 2011

Kontaktní formulář

zavrit

Jméno :  E-mail : 

Vaš dotaz: