STARÉ TEPLICE

iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Sobota, 16. února'19, svátek má Ljuba.

Nejstarší teplické autobusy

Nejstarší teplické autobusy 26.11 10 09:26 Historie městské autobusové dopravy v Teplicích se sice začala psát už od června 1907, kdy se v městském zastupitelstvu projednávalo zřízení prvních autobusových linek na Teplicku, ale k jejich zprovoznění nedošlo v důsledku dlouho schvalované koncese, která se protáhla na celé tři roky.

První autobusy vyjely z Teplic až teprve v roce 1912, kdy obdržela Teplická elektrářská a malodrážní společnost koncesi k provozování dvou linek z Teplic do Drážďan přes Cínovec a Komáří vížku. Zdá se však, že provoz těchto autobusových linek byl první světovou válkou přerušen, neboť v jízdních řádech z roku 1915 už o nich nenajdete žádnou zmínku. Dá se tak říci, že v průběhu první světové války autobusová doprava na Teplicku neexistovala, takže přepravu ve městě a v jeho okolí, právě tak jako přes Novosedlice a Pozorku do Dubí, zajišťovaly výhradně jen tramvaje. Oživení autobusových linek nastalo teprve až v obodbí tzv. první republiky.

Na fotografii spatříte vůbec první typy autobusů, které v Teplicích začaly jezdit. Snímek ještě na skleněném negativu byl pořízen zřejmě roku 1912 u objektu Nového mlýna, v tehdejším sídle Teplické elektrářské a malodrážní společnosti. Dnes je zde sídlo dopravní společnosti Veolia transport. S nejstaršími typy teplických autobusů se nesetkáte dokonce ani v soupisu vozového parku MHD, který začíná teprve až rokem 1925. Jedná se tedy o mimořádně vzácný snímek, který se asi před 25 lety podařilo nalézt v půdních prostorách tehdejšího Dopravního podniku města Teplic.

Pavel Kovář


Zpravodajství Teplicka z iTeplice.cz nyní naleznete i na Facebooku . Staňte se našimi fanoušky a buďte každý den v obraze o tom, co se na Teplicku děje. Více informací a přihlášení zde.

Facebook Facebook Linkuj! Linkuj Twitter Twitter Google Google
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?

Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
47
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
35
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
298

Celkem odpovídalo: 380

severočeské doly Partner Domu kultury Teplice Parner fotbalového klubu FK Teplice
Pro Arte Beuronensis Zahájení lázeňské sezóny v Teplicích 2011

Kontaktní formulář

zavrit

Jméno :  E-mail : 

Vaš dotaz: