STARÉ TEPLICE

iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Úterý, 17. července'18, svátek má Martina.

Někdejší městský hřbitov v Lípové ulici

Někdejší městský hřbitov v Lípové ulici 5.5 17 07:58 Když se nejstarší teplický hřbitov na Zámeckém náměstí u kostela ukázal již v 16. století jako nedostačující, a to zejména po velkém moru v roce 1581, došlo tehdy k rozhodnutí zřídit nový hřbitov až za hradbami města. Pro tento účel proto vybrali volné místo při cestě vedoucí z Teplic od Krupské brány směrem do Šanova mezi tehdejšími poli a na okraji vinic, které se rozbíhaly po jižním svahu Židovského vrchu.

Po zboření městských hradeb i bran v první polovině 19. století a zvláště po prudkém rozmachu města v souvislosti s rozvíjejícím se průmyslem, se domovní výstavba rozšířila do okolních polí a strání. Hřbitov v Lípové ulici při cestě do lázeňského Šanova se tak dostal ze všech stran do sevření nové zástavby. Jelikož se též jednalo o blízké lázně a další lázeňské domy, nemohl už hřbitov vyhovovat, a tak v roce 1864 přestal sloužit k dalšímu pochovávání. Nějakou dobu sice ještě zůstal, ale o deset let později došlo k jeho zplanýrování. Na jeho pozemku pak městská obec roku 1875 zřídila park, tzv. Seumeho sady. Zcela nový hřbitov začal sloužit v blízkosti cesty z Teplic do Dubí za železniční tratí směrem na Řetenice, daleko za městem, který byl určen všem náboženským vyznáním. Pro Šanov, Bystřany a Prosetice potom vznikl roku 1879 další hřbitov nad Pražskou ulicí směrem k Doubravské hoře.

Dobová kresba někdejšího hřbitova v Lípové ulici pochází už z jeho pozdějšího období v 19. století, neboť v popředí spatříme hrob básníka J. G. Seumeho, který je zde od roku 1810. Z někdejšího hřbitova v Lípové ulici přežila do dnešních časů hřbitovní kaple svatého Kříže z roku 1693, jejíž roh je též vyobrazen na kresbě zcela vlevo. Kromě ní tady zůstaly zachovány dvě původní hrobky. V jedné z nich, poblíž kaple, je pochován básník J. G. Seume, který v roce 1810 prožil v Teplicích poslední okamžiky svého života a ve druhé odpočívají ostatky Josefa Wolframa - zasloužilého teplického porkmistra a rovněž skladatele četných oper, který zemřel v roce 1839. Na okraji parku při Lípové ulici dnes spatříte pomník s bustou básníka Semeho, k jehož odhalení došlo 85 let po jeho smrti roku 1895. Nově zrekonstruovaná barokní kaple svatého Kříže, která začala Tepličanům sloužit k různým kulturním účelům, se tak nachází v prostorách bývalého hřbitova, kde se pochovávali zesnulí téměř po tři staletí.
Pavel Kovář

Facebook Facebook Linkuj! Linkuj Twitter Twitter Google Google
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?

Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
20
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
11
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
142

Celkem odpovídalo: 173

severočeské doly Partner Domu kultury Teplice Parner fotbalového klubu FK Teplice
Pro Arte Beuronensis Zahájení lázeňské sezóny v Teplicích 2011

Kontaktní formulář

zavrit

Jméno :  E-mail : 

Vaš dotaz: