STARÉ TEPLICE

iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Pátek, 14. prosince'18, svátek má Lýdie.

Někdejší trnovanská náves s Lipovou ulicí

Někdejší trnovanská náves s Lipovou ulicí 23.11 17 08:50 Kolorovaný snímek z roku 1911 zachytil někdejší náves v Trnovanech, pod kterou protéká potok Bystřice. Fotograf zamířil objektiv fotoaparátu severním směrem z věže tehdy zcela nového katolického kostela, kterému se začalo říkat "červený". Potok Bystřice tudy původně protékal zcela volně kolem Lipové aleje, což také ulici vyneslo její pojmenování Lipová. Od roku 1908 se však samostatná trnovanská obec rozhodla potok zakrýt tak, že zde mezi dvěma silničními komunikacemi vznikl střední park s původními lipami a další zelení. Uprostřed snímku spatříme ještě kapli svatého Rocha, před níž též stával pomník císaře Františka Josefa I., který pocházel ze sochařské Seichovy dílny v Teplicích. Kaple ani pomník se dnešní doby nedočkaly.

Na návsi v někdejší vsi Trnovany stávala kdysi převážně venkovská stavení a také četné zemědělské statky.V místech na levé straně od kaple svatého Rocha dnes stojí supermarket Penny. Velká budova za těmito místy představuje původně obecnou trnovanskou školu, postavenou roku 1894 Wilhelmem Palmem. V pozdějších dobách vešla ve známost jako tzv. škola "pomocná." Návsí přes Lipovou ulicí projížděly od roku 1895 až do roku 1959 tramvaje směrem do centra a ve směru pohledu snímku též k dopravní společnosti, do Novosedlic a dále do Dubí.

V pozadí vpravo nelze přehlédnout jednu z bývalých trnovanských dominant, kterou byl evangelický Kristův kostel, vystavěný ve stylu německé secese roku 1905 drážďanskými architekty Schillingem a Grábnerem. Z Trnovan tento kostel zvaný "zelený" nadobro zmizel roku 1973, kdy byl odstřelem zlikvidován. Přestože v celkovém pohledu mnohé z domů starých Trnovan zmizely či byly přestavěny, některé přežily bez výraznějších změn až do dnešních časů.
Pavel Kovář

Facebook Facebook Linkuj! Linkuj Twitter Twitter Google Google
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?

Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
44
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
29
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
274

Celkem odpovídalo: 347

severočeské doly Partner Domu kultury Teplice Parner fotbalového klubu FK Teplice
Pro Arte Beuronensis Zahájení lázeňské sezóny v Teplicích 2011

Kontaktní formulář

zavrit

Jméno :  E-mail : 

Vaš dotaz: