STARÉ TEPLICE

iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Neděle, 20. října'19, svátek má Vendelín.

Obchodní dům s oblečením v bývalé Meissnerově ulici

Obchodní dům s oblečením v bývalé Meissnerově ulici 13.9 19 09:17 Dnes se již jen málo ví, že dnešní ulice 28. října nesla kdysi pojmenování Meissnerova, podle spisovatele Alfreda Meissnera, který se narodil roku 1822 ne v této, ale v Mlýnské ulici a jenž zemřel v rakouském Bregenzi. Meissnerova ulice spojovala dřívější Školní, dnes Benešovo náměstí, s hlavním nádražím. Zástavba zde začala vznikat zejména po zavedení Ústecko-teplické dráhy v roce 1858. Domy v této ulici proto názorně dokumentují vývoj architektury druhé poloviny 19. století a počátku století dvacátého.
Meissnerova ulice, kudy byla vedena hlavní trať teplických tramvají, představovala elegantní třídu s mnoha obchody vybraného zboží, restauracemi, vinárnami, kavárnami a cukrárnami, které dodávaly tehdejším lázeňským Teplicím to pravé městské klima. V této ulici byly umístěny též nejrůznější módní salony. V jedné z výstavných budov horní části ulice se nacházel obchodní dům Adolfa Ehrlicha, který se specializoval na látky, dětské i dámské oblečení a na výbavy pro nevěsty. U jeho výloh pak zejména ženy postávaly dlouhé chvíle.
Pohlednice vydaná po roce 1905 ukazuje, že se v obchodním domě opravdu dalo na co dívat. Široká nečleněná skla výloh vnesla do Meissnerovy ulice něco z odlesku velkoměsta. Secesní detaily navíc podtrhovaly eleganci stavby, v níž také interiéry patřily k velmi pěkně zařízeným. Tento dům stojí v dnešní ulici 28. října doposud, avšak již neslouží módnímu odívání jako dříve, neboť po jeho opravě se zde věnují bankovním službám.
Pavel Kovář

Facebook Facebook Linkuj! Linkuj Twitter Twitter Google Google
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?

Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
59
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
44
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
410

Celkem odpovídalo: 513

severočeské doly Partner Domu kultury Teplice Parner fotbalového klubu FK Teplice
Pro Arte Beuronensis Zahájení lázeňské sezóny v Teplicích 2011

Kontaktní formulář

zavrit

Jméno :  E-mail : 

Vaš dotaz: