STARÉ TEPLICE

iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Úterý, 27. června'17, svátek má Ladislav.

Ohrožení teplických termálních vod důlní činností roku 1879

Ohrožení teplických termálních vod důlní činností roku 1879 22.2 17 09:20 Dolování hnědého uhlí na Teplicku značně poškodilo vyvěrání termálních léčivých vod v teplických lázních. Krátce po průvalu vod na dole Döllinger u Duchcova přestala v únoru 1879 přitékat termální voda do lázeňských bazénů v Teplicích, čímž pověst teplických lázní značně utrpěla. K záchraně léčivých pramenů byli tehdy do Teplic přizváni přední odborníci na balneologii a lázeňství, kteří ve vážné kritické situaci doporučili vyhloubit šachtu v místě původního přirozeného vývěru pramene Pravřídla a navrhli postup další ochrany pramenů.

Po náročném ražení v porfyrových puklinách nakonec došlo k zachycení termy až v hloubce 79 metrů pod původním místem přelivu. Znovunalezení pramene bylo v Teplicích po předešlém zklamání přivítáno s velkým nadšením. Na snímku z onoho osudového roku 1879, který výrazně poznamenal tradice teplického lázeňství, vidíme povrchové práce při hloubení čerpací šachty v Kostelní ulici před bočním průčelím Městských lázní. Naproti nim stojí někdejší, dnes již neexistující domy přistavěné k děkanskému kostelu svatého Jana Křtitele. Zcela v pozadí se nachází dům Bílý beránek, patřící již k Lázeňskému náměstí, dnes rovněž i s mnoha dalšími již neexistující. V popředí zcela vlevo, kde spatříme starobylou nárožní lucernu, se vchází do Lázeňské ulice.
Pavel Kovář

Facebook Facebook Linkuj! Linkuj Twitter Twitter Google Google
ANKETA: Zkusme společně zjistit, kterou městskou investici pro Teplice by většina z nás upřednostnila. Vyberte, která by to měla být podle Vás.

Nové městské koupaliště
263
Cyklostezka k vodní nádrži Barbora
114
Most přes Pražskou ulici pro pěší a cyklisty, propojení Letné a Janáčkových sadů pod Doubravkou
57

Celkem odpovídalo: 434

severočeské doly Partner Domu kultury Teplice Parner fotbalového klubu FK Teplice
Pro Arte Beuronensis Zahájení lázeňské sezóny v Teplicích 2011

Kontaktní formulář

zavrit

Jméno :  E-mail : 

Vaš dotaz: