STARÉ TEPLICE

iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Pondělí, 24. září'18, svátek má Jaromír.

Plovárna s termální vodou v zámecké zahradě

Plovárna s termální vodou v zámecké zahradě 4.8 17 07:16 Teplice se kdysi mohly chlubit množstvím plováren nebo rybníky upravenými na plovárny, které v horkém letním období osvěžovaly stovky lidí z celého města i okolí. Nejvíce se jich nacházelo na území Trnovan. Jedna z nejkrásnějších a nejlépe vybavených se pak rozprostírala na jižním okraji Zámecké zahrady v Teplicích, kterou roku 1932 postavila firma Lederer a Bloch. Plavání v bazénu s termální vodou tak trochu připomínalo koupání v moři. Předností koupaliště se stala nejen jeho výhodná poloha v zeleni stromů, chráněná okolním parkem, ale právě tak i stálá teplota vody kolem 22 stupňů Celsia.

Kromě velkého bazénu pro plavce s oddělenou částí pro neplavce měla plovárna k dispozici dvě brouzdaliště, ve kterých se dokázaly děti pěkně vydovádět. V areálu letní relaxace se nacházely také kavárna, restaurace, kadeřnický kiosek, dlouhé řady dřevěných šaten a hřiště. Přilehlé, vždy udržované louky, lákaly ke hrám i k odpočinku. Koupaliště přitahovalo i svou dominantní skokanskou desetimetrovou věží.

V letních vedrech jste našli plovárnu doslova v obležení a svojí kapacitou mnohdy zájemcům ani nestačila. Koupaliště bylo hojně využíváno ještě několik desetiletí po druhé světové válce. Jeho zařízení, do kterého se později ale příliš neinvestovalo, začalo v průběhu osmdesátých letech 20. století stále více chátrat a v té době došlo také k odstranění vyhledávané skokanské věže.

Úplného uzavření a zrušení plovárny se Tepličané i přes množství protestů dočkali začátkem devadesátých let 20. století. Nové letní koupaliště už potom na území města nevzniklo. Naopak, zaniklo ještě i koupaliště na Angeru i nedaleký Pudlák v Újezdečku. Zaplavat si dnes můžete v Teplicích pouze v lázeňských bazénech nebo v plavecké hale lázeňského Šanova s venkovním sluněním. Potom už zbývají jen zatopené lomy v okolí Teplic. Pohlednice ze soukromé sbírky Mgr. Venuše Falkové pochází ze šedesátých let 20. století, kdy plovárna prožívala ještě dobré časy.
Pavel Kovář

Facebook Facebook Linkuj! Linkuj Twitter Twitter Google Google
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?

Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
28
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
21
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
207

Celkem odpovídalo: 256

severočeské doly Partner Domu kultury Teplice Parner fotbalového klubu FK Teplice
Pro Arte Beuronensis Zahájení lázeňské sezóny v Teplicích 2011

Kontaktní formulář

zavrit

Jméno :  E-mail : 

Vaš dotaz: