STARÉ TEPLICE

iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Sobota, 24. února'18, svátek má Matěj.

Pohled ze Štěpánovy výšiny na Šanov a Teplice

Pohled ze Štěpánovy výšiny na Šanov a Teplice 12.5 17 08:56 Abyste mohli spatřit panoramatický výhled na lázeňský Šanov v popředí a Teplice v pozadí, museli byste nejprve vyjít z lázeňského Šanova ulicí Pod Doubravkou, dále zabočit do ulice Josefa Suka a pak se Kmochovou cestou vydat vzhůru až na návrší Janáčkových sadů. Dříve se ovšem jednalo o Štěpánovu výšinu, ze které počátkem 20. století vznikl i náš kolorovaný snímek. Při srovnání, jak to zde vyhlíželo před více než sto lety a dneškem, zjistíme, že většina zástavby zůstala zdánlivě sice beze změny, ale přece jen k některým změnám došlo.

Centrálně na fotografii dominuje budova tehdejšího německého gymnázia, postavená v eklektickém slohu roku 1894 na místě bývalé vyhlídkové kavárny Pepřenka. Dnes zde naleznete sídlo Obchodní akademie. V pozadí zcela vpravo stojí ještě židovská synagoga - impozantní stavba, která ve své době výrazně obohatila panorama města. V roce 1882 ji vystavěli tepličtí stavitelé David Ferber s Richardem Rudolfem podle návrhu vídeňského architekta W. Stiassneho. Obdobně jako jiné synagogy oné doby byla řešena v tzv. maurském slohu, inspirovaná islámskou architekturou. V březnu 1939 ji místní aktivní nacisté zapálili a o dva roky později došlo i ke zboření celé zbylé stavby. Třetí dominantu v pozadí tvoří věž evangelického kostela svatého Bartoloměje, zvaného též mírový, který vznikal v letech 1861 až 1864. Jeho projekt vypracoval August Stüller. Vysoká hrotitá věž byla ovšem dokončena až dodatečně v roce 1882.

Pod výšinou Janáčkových sadů se nachází údolí, kterým kdysi volně protékal potok Bystřice. Dnes už jej však nespatříme, neboť zůstává skryt v podzemí. V popředí snímku je vidět část stromů na svazích Janáčkových sadů a rovněž střechy domů, které náležejí do ulice U Hadích lázní. Hned za nimi a parkem se pak táhne řada domů v ulici U Kamenných lázní. Vlevo na pohlednici stoupá vzhůru k Císařským lázním Mlýnská ulice s někdejší zástavbou, která byla v průběhu sedmdesátých let 20. století zbourána, ale dodnes ji nic nenahradilo. Hned vedle ní se též vine tzv. Malá Mlýnská ulice, která rovněž zcela zanikla.
Pavel Kovář

Facebook Facebook Linkuj! Linkuj Twitter Twitter Google Google
ANKETA: Jak tipujete Vy? Rozhodne se teplický primátor Jaroslav Kubera kandidovat na prezidenta České republiky?

Ano
107
Ne
145

Celkem odpovídalo: 252

severočeské doly Partner Domu kultury Teplice Parner fotbalového klubu FK Teplice
Pro Arte Beuronensis Zahájení lázeňské sezóny v Teplicích 2011

Kontaktní formulář

zavrit

Jméno :  E-mail : 

Vaš dotaz: