STARÉ TEPLICE

iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Pátek, 18. října'19, svátek má Lukáš.

Pomník císaře Josefa II.

Pomník císaře Josefa II. 16.12 11 09:10 Začínalo právě 20. století, když se v Teplicích roku 1901 na radnici usnesli, že na důstojné místo před radnicí by měl být umístěn pomník rakouského císaře Josefa II., kterého Němci dost uznávali. Proto také došlo k vypsání soutěže na jeho zhotovení, kterou vyhrál profesor vídeňské Umělecko-průmyslové školy Franz Metzner. Jelikož byl ale tento umělec právě zaměstnán prací na památníku bitvy národů u Lipska proti Napoleonovi, protáhla se realizace pomníku císaře až do doby krátce před první světovou válkou, takže slavnostní odhalení pomníku nastalo až v září 1913.

Provedení pomníku a řešení schodiště před radnicí bylo tehdy vysoce hodnoceno. Zejména došlo k ocenění ideového významu díla jako symbolu rakouského mocnářství. Právě tak se ovšem celá věc jevila po vzniku samostatného československého státu české menšině, která se po roce 1918 domáhala odstranění připomínky rakouské monarchie, národnostního útlaku a germanizace.

V roce 1920 vyslovili Češi přímý požadavek odstranit pomník císaře a zavést dvojjazyčné označení ulic - v němčině i v češině. Váhavým přístupem radnice i protičeskými demonstracemi německých nacionálních stran se pak vyhrotila situace natolik, že české vojsko, povolané do Teplic k udržení klidu a pořádku, pomník císaře Josefa II. nejprve zakrylo, poté dne 10. listopadu 1920 odstranilo a přemístilo do ústraní na dvůr muzea ve Školní ulici. Tam se údajně nacházel ještě i po druhé světové válce, ale potom se tato pětimetrová socha nadobro ztratila. Dá se však předpokládat, že zřejmě skončila ve sběrných surovinách tehdejšího Kovošrotu.

Pavel Kovář

Zpravodajství Teplicka z iTeplice.cz nyní naleznete i na Facebooku. Staňte se našimi fanoušky a buďte každý den v obraze o tom, co se na Teplicku děje. Více informací a přihlášení zde.

Facebook Facebook Linkuj! Linkuj Twitter Twitter Google Google
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?

Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
59
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
44
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
410

Celkem odpovídalo: 513

severočeské doly Partner Domu kultury Teplice Parner fotbalového klubu FK Teplice
Pro Arte Beuronensis Zahájení lázeňské sezóny v Teplicích 2011

Kontaktní formulář

zavrit

Jméno :  E-mail : 

Vaš dotaz: