STARÉ TEPLICE

iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Pondělí, 20. května'19, svátek má Zbyšek.

POMNÍK PRUSKÉHO KRÁLE NA LETNÉ

POMNÍK PRUSKÉHO KRÁLE NA LETNÉ 10.7 08 09:23 Pruský král Bedřich Vilém III.patřil k monarchům protinapoleonské koalice, která měla roku 1813 svůj hlavní válečný stan právě v Teplicích. Odtud byly řízeny veškeré válečné kroky spřátelených armád, které se zprvu Napoleonovi jen bránily, ale posléze přešly do protiútoku.V Teplicích se rovněž řešily důležité strategické kroky, které směřovaly k poválečnému uspořádání Evropy.

Po porážce Napoleona pod Krušnými horami nastalo pro Teplice slavné období rozkvětu jak města, tak i lázní. To vše díky slavnostnímu nadšení z vítězství nad francouzskými vojsky, ale zejména i díky nejvyšším představitelům, kteří se tehdy v Teplicích zdržovali. Mnoho významných osobností se i v dalších letech rádo do Teplic vracelo. A právě mezi takové hosty a mecenáše zároveň lze zařadit i pruského krále Bedřicha Viléma III., který si Teplice velice oblíbil a stal se tak dlouholetým, tradičním návštěvníkem i příznivcem teplických lázní.V letech 1812 až 1839 jej město vítalo téměř každý rok. Rád se procházel po Špitálském vrchu , což je dnešní Letná a právě tam, po jeho smrti v den nedožitých narozenin , mu 3. března 1841 byl odhalen pozoruhodný pomník.

I po králově smrti do Teplic přijížděli jeho synové, kteří se podíleli z vytvořené nadace na některých investicích v lázeňském městě. Pomník na paměť Bedřicha Viléma III. navrhl Anton Nobile, který rovněž vytvořil ruský pomník bitvy u Chlumce. Na podstavci, pod reliéfem hlavy panovníka, se skvěl památeční nápis od vděčných Teplic. Zeměkoule na vrcholu pomníku nesla devízy z pruského řádu Černého a Červeného orla a nad glóbem se tyčil génius díků s věncem. Pomník dosahoval výšky 25 stop. Bustu, zeměkouli a sochu odlili v Plasech a městu Teplicím ji daroval majitel slévárny kníže Metternich.

Pomník na Letné se do dnešních časů nezachoval, neboť byl už před řadou desetiletí odstraněn z důvodů symbolů pruské a německé monarchie.
PAVEL KOVÁŘ

Facebook Facebook Linkuj! Linkuj Twitter Twitter Google Google
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?

Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
53
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
42
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
350

Celkem odpovídalo: 445

severočeské doly Partner Domu kultury Teplice Parner fotbalového klubu FK Teplice
Pro Arte Beuronensis Zahájení lázeňské sezóny v Teplicích 2011

Kontaktní formulář

zavrit

Jméno :  E-mail : 

Vaš dotaz: