STARÉ TEPLICE

iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Čtvrtek, 27. dubna'17, svátek má Jaroslav.

Přípravné práce před výstavbou řetenického sídliště

Přípravné práce před výstavbou řetenického sídliště 23.3 17 10:51 Fotografie začínajících pozemních prací byla pořízena koncem padesátých let 20. století v Řetenicích teplickým fotografem Karlem Proškem. Z jeho pozůstalosti nám zapůjčil snímek jeho syn Milan Prošek, který šel obdobně v otcových šlépějích a věnoval se též fotografování. Po vzniku prvního teplického sídliště pod nádražím Teplice - Zámecká zahrada se přistoupilo k výstavbě dalšího velkého sídliště - tentokrát v ještě tehdy samostatných Řetenicích. Nová zástavba panelových domů navazovala na starou část Řetenic a rozšířila se směrem k jihu, až k železniční trati Českých drah Řetenice - Teplice, Zámecká zahrada - Lovosice.

Náš snímek byl pořízen v místech tehdy ještě neexistující nové Duchcovské ulice, která dnes vede řetenickým sídlištěm. V pozadí snímku spatříme křižovatku Duchcovské ulice s Buzuluckou vlevo a Ždanovovou, dnes Sklářskou, vpravo. Tehdy tudy již projížděly trolejbusy, které od roku 1956 nahradily dřívější tramvaje. Projížděly od Rooseveltova náměstí kolem restaurace U Pramene a dále Starou Duchcovskou a křižovatkou na Duchcovské přes Ždanovovu ulici ke sklárně až k přejezdu Českých drah před Újezdečkem. Buldozer a maringotka pro dělníky stavby svědčí o zahájení terénních úprav před samotnou výstavbou nového sídliště, kam se první obyvatelé začali stěhovat v letech 1960 až 1961.
Pavel Kovář

Facebook Facebook Linkuj! Linkuj Twitter Twitter Google Google
ANKETA: Zkusme společně zjistit, kterou městskou investici pro Teplice by většina z nás upřednostnila. Vyberte, která by to měla být podle Vás.

Nové městské koupaliště
165
Cyklostezka k vodní nádrži Barbora
69
Most přes Pražskou ulici pro pěší a cyklisty, propojení Letné a Janáčkových sadů pod Doubravkou
39

Celkem odpovídalo: 273

severočeské doly Partner Domu kultury Teplice Parner fotbalového klubu FK Teplice
Pro Arte Beuronensis Zahájení lázeňské sezóny v Teplicích 2011

Kontaktní formulář

zavrit

Jméno :  E-mail : 

Vaš dotaz: