STARÉ TEPLICE

iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Středa, 19. června'19, svátek má Leoš.

Proměny bílinského nádraží

Proměny bílinského nádraží 21.3 11 09:38 Každý, kdo projíždí po silnici I/13 si během posledních dvou let všiml pořádné změny v oblasti bývalého dopravního terminálu. Po téměř čtyřiceti pěti letech dosloužilo již značně opotřebované autobusové nádraží, které nahradil navštěvovanější nový Interspar. Téměř stejný osud potká i nádraží železniční, kde v současné době probíhá kvapným tempem demolice objektů ubytovny, restaurace a prosklené chodby. Dle tempa prací je pravděpodobné, že tyto objekty budou do konce týdne již minulostí. Demolice měla dle původních plánů postihnout i objekt pošty, ale ten zůstane nakonec zachován.

Původní objekty nahradí výstavba nové obchodní galerie podobné té, kterou nalezneme již v jiných městech (např. v Mostě nad Intersparem) a to pod taktovkou teplické společnosti JTH. Oproti vizualizaci projektu se zde plány změnili. Dle původního plánu mělo parkoviště u pošty a také poštu samotnou obsadit plocha nového autobusového nádraží (namísto dosavadního provizoria) avšak zamítnutí demolice pošty plány změnilo. Parkoviště sice zůstane, ale pouze pro autobusy. Definitivní autobusové nádraží bude mít polohu před obchodní galerií, kde bude po obou stranách komunikace rozmístěno dohromady 8 odjezdových stanovišť. (na vizualizaci je počítáno pouze s jedním na každé straně) To bohužel bude realizováno na úkor snížení počtu parkovacích míst v bezprostřední blízkosti nádraží. Součástí realizace by měla být i rekonstrukce výpravní budovy, kterou bude realizovat společnost ČD.

Nyní probíhají v prostoru přednádraží kromě demolice i výkopy kanalizace a prostor je pro automobily zcela uzavřen. Linky městské hromadné dopravy jsou vedeny standardně, ale zastavují až na autobusovém nádraží. Dle zveřejněného termínu má být obchodní galerie otevřena do konce letošního roku.

Pár vět z historie nádraží: nové nádraží bylo vystavěno jako součást přeložky tratě z Mostu do Oldřichova u D. Stará trať Plzeň – Bílina – Duchcov stejně jako Most – Ledvice – Duchcov musela ustoupit těžbě uhlí v prostoru starých Ledvic. Přeložka byla dokončena 8. 4. 1968 a pro Bílinu znamenala demolici starého nádraží Bílina – Město, přestavbu staré trati na vlečku, a otevření nového nádraží společného s autobusovým. Ten den získalo Bílinské nádraží poprvé v historii přímé spojení s Chomutovem, Mostem a Teplicemi. Původní staré nádraží bylo zdemolováno nájezdy vandalů a strženo v roce 2002.

Luboš Brant

Proměny bílinského nádraží

Proměny bílinského nádraží

Proměny bílinského nádraží

Facebook Facebook Linkuj! Linkuj Twitter Twitter Google Google
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?

Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
54
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
42
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
368

Celkem odpovídalo: 464

severočeské doly Partner Domu kultury Teplice Parner fotbalového klubu FK Teplice
Pro Arte Beuronensis Zahájení lázeňské sezóny v Teplicích 2011

Kontaktní formulář

zavrit

Jméno :  E-mail : 

Vaš dotaz: