STARÉ TEPLICE

iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Čtvrtek, 24. května'18, svátek má Jana.

Prostory u bývalé Lesní brány směrem z Dubské ulice k Tržnímu náměstí

Prostory u bývalé Lesní brány směrem z Dubské ulice k Tržnímu náměstí 18.1 17 08:41 V prostorách, kde se už v dobách dávného středověku vyjíždělo z Teplic obehnanými hradbami severním směrem na Dubí, stávala v místech dnešní Dubské ulice, mezi Kapelní ulicí a novým poštovním úřadem městská brána zvaná Lesní. Poblíž ní se nacházela kovárna a také městská šatlava. Pochopitelně se tehdy jednalo o velmi praktická zařízení, neboť kovárnu potřebovali cestující přijíždějící s koňmi a šatlava se zase plnila nejen místními, ale i darebáky přijíždějícími do nejstarších lázní v Čechách.

Po zboření městských hradeb i tří dalších městských bran došlo roku 1846 i na likvidaci poslední středověké brány, kterou představovala Lesní brána. V tento čas se dříve uzavřený městský celek začal rozšiřovat i vnějším severním směrem do dnešní Dubské ulice, která pak patřila k velmi rušným, neboť vedla ze samého centra města. Na místě staré kovárny u Lesní brány vybudoval v roce 1858 Wolf Blumberg přádelnu a tkalcovnu. Na snímku z konce 19. století tento objekt zachytil objektiv fotoaparátu vpravo. Na místě přádelny a tkalcovny vznikla později nová vyšší budova, ve které až do konce její existence ve druhé polovině 20. století sídlilo vedení Státních lesů.

Obě strany Dubské ulice se brzy zcela zastavěly různými domy, v jejichž přízemí sloužily veřejnosti mnohé obchody, restaurace i další služby. Část této ulice na našem snímku se nazývala též náměstíčko U Lesní brány - to na paměť a povědomí bývalé brány. V těchto prostorách pak docházelo postupně od konce druhé světové války až do sedmdesátých let 20. století k likvidaci domů po obou stranách ulice. Dnes tady naleznete poštovní úřad, volné plochy po zbořené zástavbě i parkoviště.
Pavel Kovář

Facebook Facebook Linkuj! Linkuj Twitter Twitter Google Google
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?

Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
8
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
4
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
58

Celkem odpovídalo: 70

severočeské doly Partner Domu kultury Teplice Parner fotbalového klubu FK Teplice
Pro Arte Beuronensis Zahájení lázeňské sezóny v Teplicích 2011

Kontaktní formulář

zavrit

Jméno :  E-mail : 

Vaš dotaz: